Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

​Vidner søges til masseslagsmål – seks mænd anholdt tidligere i dag

Af anders@sommersangdigital.dk

Østjyllands Politi søger vidner til et masseslagsmål, der brød ud i eftermiddag omkring kl. 15.15 på Ekkodalen tæt ved Hammershusvej i Aarhus.

 

Under slagsmålet deltog omkring 20 personer, hvoraf flere af dem brugte forskellige slagvåben.

 

Da politiet kom frem, var slagsmålet overstået, og mændene var stukket af fra stedet. Politiets efterforskning ledte hurtigt frem til tre personer, som alle blev anholdt.

 

Senere på aftenen blev yderligere tre mænd anholdt, som også mistænkes for at have deltaget i masseslagsmålet. Politiet har foreløbigt ikke meldinger om nogen tilskadekomne i forbindelse med slagsmålet.

 

Østjyllands Politi er mandag aften synligt til steder flere steder i Aarhus med patruljevogne for at skabe tryghed og forhindre eventuelle yderligere uroligheder.

 

Vi er i fuld gang med at efterforske sagen for at finde frem til gerningsmændene, og hvad konflikten præcist gik ud på. Vi vil meget gerne have borgernes hjælp til at finde de involverede, så hvis man her set slagsmålet, eller har oplysninger der kan føre frem til gerningsmændene så ring til os, siger vicepolitiinspektør Gert Bisgaard.

 

Oplysninger om slagsmålet kan gives til Østjyllands Politi via tlf. 114.

 

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.