Klassisk under åben himmel: 12 gratis koncerter indtager nyt torv
Du kender sikkert Klassisk i Kongelunden, som de seneste somre har fyldt Mindeparken med musik.
Nu er folkene bag succesen fra Kultur Samler klar med en ny perlerække af klassiske koncerter.
Denne gang i hjertet af Aarhus.
Første koncert kan opleves i weekenden, hvor Admeta String Quartet indtager Vesterbro Torv.
Klassisk Aarhus foregår 12 søndage i træk, hvor der præsenteres klassiske koncerter med forskellige ensembler i formatet duo, trio eller kvartet på det nyanlagte torv.
Første gang er nu på søndag, oplyser Jesper Fredslund fra Kultur Samler til MigogAarhus.
Klassisk Aarhus 2026
Her er årets program:
- 21. juni – Admeta String Quartet
- 28. juni – ELLE
- 5. juli – Buus Duo
- 12. juli – Duo Limfjord
- 19. juli – Trio Aura
- 26. juli – Trio Col Basso
- 2. august – Ensemble Lyrikos
- 9. august – Who Killed Bambi
- 16. august – Mågård & Brummer
- 23. august – Buus & Gurviciute
- 30. august – Lúpína Kvartetten
- 6. september – Fractal Sax Quartet
Kilde: Kultur Samler
Gå i dialog med musikerne
Kultur Samler ansøgte sidste år Kirsten og Gunnar Fonden om muligheden for at søsætte en lang række klassiske koncerter i hjertet af Aarhus, og det blev taget godt imod.
Kirsten og Gunnar Fonden støtter et smukkere Aarhus, hvilket Kultur Samler ønsker at bidrage til med den nye koncertrække.
Takket være et godt samarbejde med Aarhus Kommune, er det lykkedes at få dele af det nye Vesterbro Torv færdig til koncertstart den 21. juni.
Nyt Vesterbro Torv
Projektleder ved Teknik og Miljø Kamilla Kristi S. Kalvenes oplyser til MigogAarhus, at den nordlige del af Vesterbro Torv står klar til søndagens koncert:
“Der bliver klargjort til selve koncertrækken på torvet. Det vil sige, at den nordlige del af torvet op imod Rema 1000 vil være åbent for ophold og opstilling af koncertpavillon, som aftalt med Jesper fra Kultur Samler.
Der vil dog fortsat pågå mindre arbejder ved torvets sydside, så byggepladshegnet vil spærre for brugen af denne del til de første koncerter. Dette er dog ikke et problem i forhold til at afholde arrangementet.”
Det nye Vesterbro Torv forventes at stå helt færdigt i løbet af august.
“Vi glæder os til at byde publikum velkommen til disse små klassiske koncerter på torvet, hvor vi præsenterer 12 forskellige ensembler med hvert deres repertoire og udtryk.
Der er koncerter klokken 13, 14 og 15, hvor der spilles 30 minutter med en halv times pause mellem hver afdeling.
I pauserne er der mulighed for at gå i dialog med musikerne, hvilket er helt unikt,” forklarer Jesper Fredslund fra Kultur Samler.
Læs også: Katinka og Mads Langer på plakaten: Gratis festival er snart tilbage i Aarhus 
Ingen tilmelding nødvendig
Klassisk Aarhus er et forsøg på at nå ud til endnu flere med den klassiske musik, der for nogen kan være svær at tilgå.
Hver søndag bliver der opstillet borde, bænke og liggestole på torvet.
Læs også: Hele sommeren: Mindeparken fyldes med gratis koncerter “Kom og slap af eller nyd din medbragte frokost til tonerne af skøn klassisk musik.
Der er også rig mulighed for at købe mad og drikke fra torvets mange caféer og supermarkeder.
Der er ingen entré, og ingen tilmelding nødvendig. Kom og vær med,” lyder opfordringen.
Sidste chance for at opleve Klassisk Aarhus er søndag 6. september, hvor koncerten er med til at lukke Aarhus Festuge.
Hvad: Tre klassiske koncerter á 30 minutter
Hvornår: Om eftermiddagen kl. 13.00, 14.00 og 15.00
Hvor: Vesterbro Torv i det centrale Aarhus