Trist nyt: Aarhus mister traditionsrigt værtshus

Først var det slut for Hunters Pub, siden måtte Boulevard Caféen lukke, og nu lider endnu et aarhusiansk værtshus samme skæbne.
Efter 50 år er den sidste øl blevet udskænket på Allé Caféen. Det skriver Århus Stiftstidende.
Søndag var værtshusets sidste åbningsdag, oplyser Dorthe Schneider Sørensen, der sammen med Jaya Johansen har drevet værtshuset de seneste år, i et opslag på Facebook:
“Jeg tænker, at alle efterhånden har hørt rygtet om at Alléen lukker. Dette er desværre korrekt. Jaya og jeg er frygteligt kede af det, men det har simpelthen ikke været muligt at forsætte driften.
Jaya og jeg takker uendeligt meget, for den opbakning I har givet os og vi beklager af hele vores hjerter at vi er endt der. Vi elsker jer sgu hele bundtet.”
Læs også: Nye kræfter tager over: Boulevard Caféen består Knuste hjerter
I samme ombæring understreger Dorthe Schneider Sørensen, at Allé Caféen ikke er blevet solgt, da der er tale om en konkurs.
Værtshuset kan derfor ikke sælges, før boet er gjort op.
Ligesom Dorthe Schneider Sørensen sender Jaya Johansen en kæmpe tak til Allé Caféens stamgæster:
“De sidste dage har været rigtig hårde med tårer, smil og snak om gamle minder. I er så vildt betydningsfulde i vores hjerter, og hver og en er så fantastisk til at komme ind og give os endnu en skøn dag på blå stue.
Personligt er mit hjerte knust, og jeg håber, at Allé Caféen åbner igen, så blå stue kan forsætte,” skriver Jaya Johansen på Facebook.
Læs også: Afløser er fundet: Nu lukker succesfuldt surdejsbageri