Efter 53 år: Kendt Aarhus-firma går konkurs
Modvind i møbelmarkedet og svigtende salg fik mod slutningen af 2023 Flexa til at lukke sin butik i midtbyen og i stedet samle alle afdelinger under ét tag i Hasselager.
Men nu står det desværre klart, at det træk ikke var nok til at redde den aarhusianske møbelvirksomhed.
Efter flere år med fald i omsætningen er Flexa gået konkurs. Det skriver erhvervsmediet DetailWatch.
Flexa har været garant for danskdesignede og minimalistiske børnemøbler, siden virksomheden blev stiftet i Aarhus tilbage i 1972.
“Enkle silhuetter, rene linjer og naturlige materialer definerer FLEXAs tidløse, skandinaviske stil.
Vores designs har vundet fire prestigefyldte Red Dot Awards og er skabt med både skønhed og funktionalitet for øje,” skriver virksomheden på sin hjemmeside.
Indtil december 2023 var Flexa at finde i den smukke bygning på hjørnet af Fredensgade og Sønder Allé.

Møbelvirksomhedens nye hovedkontor i Hasselager blev etableret 1. januar 2024.
Læs også: Kæmpe flyttesalg: Ikonisk butik lukker i Aarhus Det skete som led i en ny omfattende strategiplan, der blandt andet skulle tilpasse Flexas omkostninger til markedssituationen.
Men nu tyder alt altså desværre på, at det aarhusianske designeventyr lakker mod enden efter 53 år.