Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Politiet varsler: Åbningsceremoni påvirker det meste af Aarhus

image-14
Arkivfoto: Presse-fotos

Torsdag den 3. juli vil der blive afholdt en større officiel åbningsceremoni i Aarhus, når Danmark overtager EU-formandskabet.

I den forbindelse vil der blive opsat flere midlertidige trafikale afspærringer, ligesom Østjyllands Politi også vil være synligt til stede rundt omkring i hele byen.

Det skriver Østjyllands Politi i en pressemeddelelse.

Når Aarhus er værtsby for åbningsceremonien af det danske EU-formandskab, bliver der tale om én af de største opgaver for Østjyllands Politi i politikredsens historie.

Hele EU-kommissionen kommer til byen, mens også den samlede danske regering og Kongehuset deltager – og derfor har Østjyllands Politi også længe været i gang med forberedelserne til arrangementet.

”Der er lagt op til en festlig og fornøjelig begivenhed i Aarhus, hvor borgerne også er inviteret med til fest i Rådhusparken, mens flere øvrige lokationer dagen igennem skal besøges af EU-kommissionen og de øvrige indbudte gæster – og derfor er der også tale om en større planlægnings- og sikkerhedsmæssig opgave for os i politiet,” siger politiinspektør Brian Voss Olsen fra Østjyllands Politi.

Østjyllands Politi får som ved andre tidligere store arrangementer også i denne anledning hjælp fra de øvrige politikredse, Politiskolen, Hjemmeværnet m.fl., og forberedelserne har været i gang siden november sidste år.

Flere afspærringer og trafikale ændringer rundt omkring i Aarhus

Indvielsen af EU-formandsskabet i Aarhus vil blive markeret på en række forskellige lokationer rundt omkring i byen – herunder på Aarhus Universitet, ARoS, Aarhus Havn og på Kongeskibet Dannebrog.

Om aftenen vil der blive afholdt åbningsceremoni på Aarhus Rådhus, mens der sideløbende vil blive afholdt en europæisk gadefest i Rådhusparken, hvor alle borgere er velkomne.

I forbindelse med de mange programpunkter dagen igennem planlægger Aarhus Kommune med assistance fra Østjyllands Politi at opsætte flere midlertidige vejafspærringer af trafikken på de steder, hvor det vurderes at være nødvendigt og relevant i relation til arrangementet.

”Der vil dagen igennem blive foretaget nogle omfattende omlægninger af trafikken i store dele af det centrale Aarhus, som vil få betydning for bilisterne og dele af den kollektive trafik, ligesom en række borgere formentligt også vil få besked om, at deres bil skal fjernes, hvis den står parkeret på et sted, hvor der er brug for at få forbedret fremkommeligheden,” siger politiinspektør Brian Voss Olsen.

Nærmere detaljer omkring dette vil blive meldt ud snarest muligt.

Det kan desuden være en god idé at lade bilen stå derhjemme, hvis man planlægger en tur ind til Aarhus i forbindelse med arrangementet, og i stedet finde alternative transportformer i form af enten cykel, tog eller bus.

Den kollektive trafik vil sandsynligvis også blive påvirket på dagen for indvielsen af det danske EU-formandskab, hvilket man kan holde sig opdateret omkring på Rejseplanen eller Midttrafiks hjemmeside her.

Del artikel


Korte videoer

Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.