Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Skænket af anonym: ARoS får monumentalt værk

For nylig slog ARoS dørene op til udstillingen Divine Comedy; den danske samtidskunstner Alexander Tovborgs hidtil største museumsudstilling.

Et af udstillingens hovedværker – det imponerende maleri Beatrice (2023) på 480 x 880 cm – bliver nu en fast del af museets samling.

Værket er blevet skænket til ARoS af en privat, anonym donator, så det kan indgå i fremtidige udstillinger.

Det skriver kunstmuseet i en pressemeddelelse.

Værket Beatrice er – ligesom udstillingen på ARoS – inspireret af den italienske forfatter Dante Alighieris litterære hovedværk Den Guddommelige Komedie (ca. 1308-1321), der skildrer Dantes vandring gennem de tre dødsriger.

Fra helvedets pinsler over skærsildens renselse til paradisets lyksalighed.

Direktør er “utrolig taknemmelig”

Alexander Tovborgs storslåede maleri i douce blå, røde, rosa og lilla nuancer viser Dantes første møde med sin store kærlighed og muse Beatrice, der træder frem som en åbenbaring, smukt placeret under en regnbue på en triumfvogn trukket af to griffer.

Dantes kærlighed til Beatrice er en drivkraft for hans rejse gennem helvede, skærsilden og til sidst himlen, og hun er et symbol på den højeste form for kærlighed, der overskrider det materielle og jordiske.

Skænket af anonym: ARoS får monumentalt værk

“Alexander Tovborgs udstilling på ARoS, Divine Comedy, er rig på fortællinger, historie, myter, arketyper og symboler fra forskellige traditioner og religioner.

Hans monumentale malerier trækker os ind med deres dristige former og overdådige farver – ritualistiske, ornamentale, endda ekstatiske.

Men under denne sanselige tiltrækning ligger en seriøs filosofisk undersøgelse af de strukturer, der former tro, identitet, moral og endda transcendens. 

Beatrice er et betagende værk, og jeg er utrolig taknemmelig for, at vi kan føje denne monumentale præstation af endnu en central dansk samtidskunstner til ARoS’ samling,” siger museumsdirektør Rebecca Matthews.

ARoS’ samling rummer ca. 8.200 værker og med Beatrice, som er et af Tovborgs absolutte hovedværker, tilføjes et værk af stor betydning til samlingen.

“Det betyder utroligt meget for mig, at Beatrice fremover skal bo på ARoS. Jeg kan ikke forestille mig et bedre hjem til det værk,” siger Alexander Tovborg.

Divine Comedy og værket Beatrice (2023) kan opleves på ARoS frem til den 4. januar 2026.

Del artikel


Korte videoer

Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.