Tilbage på topniveau: ARoS jubler over besøgstal
![Foto: ARoS](https://migogaarhus.dk/wp-content/uploads/2025/01/aros-1000x600.jpeg)
Rigtig mange deltog i fejringen, da ARoS sidste år markerede sit 20-års jubilæum.
Et væld af oplevelser, udstillingsåbninger, debatter, talks og selvfølgelig den imponerende kunstsamling tiltrak 565.484 besøgende til museet i løbet af året.
Hertil kommer yderligere 85.000, som benyttede museets gratis velkomstområde og dermed ARoS op på samlet 650.830 gæster i 2024.
“På et tidspunkt, hvor ARoS gennemgår en historisk udvidelse, herunder opførelsen af vores ekstraordinære The Dome, a Skyspace by James Turrell, befinder vi os i en utrolig spændende udviklingsfase.
Vi er derfor både stolte og dybt taknemmelige over det imponerende antal besøgende, der har valgt at samles omkring kunstoplevelser på ARoS i år.
Det er virkelig inspirerende at se, hvordan vores gæster fortsætter med at støtte os, selv mens vi gennemgår disse bygningsmæssige ændringer med reducerede adgangsforhold,” udtaler museumsdirektør Rebecca Matthews.
![Tilbage på topniveau: ARoS jubler over besøgstal Tilbage på topniveau: ARoS jubler over besøgstal](https://migogaarhus.dk/wp-content/uploads/2025/01/1-5-1200x720-1-llimage-s118x95.jpeg)
Besøgstallet i 2024 er højere end forrige år og for første gang over niveauet fra før covid-19. Det skriver ARoS i en pressemeddelelse.
![Tilbage på topniveau: ARoS jubler over besøgstal Tilbage på topniveau: ARoS jubler over besøgstal](https://migogaarhus.dk/wp-content/uploads/2024/01/d85_3075-1024x576.jpeg)
Museets 20-års jubilæum blev bl.a. fejret med to nye udstillinger med værker fra museets egen samling og en særlig præsentation af den ikoniske skulptur Boy.
Boy blev i jubilæumsåret ledsaget af to andre værker af billedhuggeren Ron Mueck: A Girl, en fem meter lang, detaljeret skulptur af en nyfødt baby, og Woman with Shopping, en mindre figur, der udforsker moderskab og livet.
Forventer endnu flere gæster
Kigger man på ARoS’ 2025-program, kan der ikke være nogen tvivl om, at der er flere ekstraordinære kunstoplevelser i vente.
Vi kan bl.a. glæde os til åbningen af den længe ventede The Dome, a Skyspace by James Turrell og et nyt underjordisk galleri dedikeret til installationskunst.
![Tilbage på topniveau: ARoS jubler over besøgstal Tilbage på topniveau: ARoS jubler over besøgstal](https://migogaarhus.dk/wp-content/uploads/2024/11/ARoS-construction-site-2024.-Photo_-Aarhus-Kommune-llimage-s118x95.jpg)
Med sit mest ambitiøse udstillingsprogram til dato forventer ARoS at tiltrække endnu flere besøgende i 2025.
”Den transformation, ARoS gennemgår lige nu, sker én gang på en generation og skal sikre, at ARoS bliver en af de mest innovative kulturinstitutioner til at opleve transformativ kunst i stor skala.
James Turrell, en verdenskendt kunstner inden for Light and Space-bevægelsen, har skabt dette sublime kunstværk som i skala, størrelse og kvalitet bliver et ekstraordinært værk uden sidestykke nogen steder i verden.
I 2025 ser vi frem til at byde vores gæster velkommen til ARoS 2.0,” siger museets bestyrelsesleder, Laura Hay Uggla.