Støt en god sag: Barnevognsmarch indtager Aarhus

Globalt dør 712 kvinder hver dag i forbindelse med graviditet og fødsel.
Derfor forventes over tusind forældre og børn igen i år at gå med i Barnevognsmarchen for at støtte kampen mod mødredødelighed.
Det foregår på Mors Dag den 10. maj i en lang række danske byer – heriblandt Aarhus.
Det er femte år i træk, Sex & Samfund og mødrefællesskabet MaMaMesh inviterer danskerne til at ‘gå for verdens mødre’ til Barnevognsmarch på Mors Dag.
Blandt de førende dødsårsager
I år er det muligt at gå med i 15 byer: Aalborg, Aarhus, København, Odense, Vejle, Horsens, Randers, Viborg, Gentofte, Helsingør, Hillerød, Ølstykke, Jyllinge, Holbæk og Slagelse.
I flere af byerne deltager borgmestre og lokale profiler.
Læs også: Skifter lokation: Gratis koncert rykker ind i hjertet af Aarhus Graviditet og fødsel er blandt de førende dødsårsager for teenagepiger i Kenya og andre lande syd for Sahara.
For hvert sæt fødder – eller hjul – der går med i Barnevognsmarchen, donerer RFSU 100 kroner til at forbedre vilkårene for gravide og fødende kvinder i Kenya via Sex & Samfunds samarbejde i landet.
Igen i år finder marchen sted i en tid, hvor internationale fremskridt på området er under pres.
I solidaritet med 712 kvinder
Virkeligheden for verdens mest sårbare kvinder og piger er kun blevet mere alvorlig efter Trump-administrationens nedlæggelse af verdens største udviklingsorganisation USAID og genindførelse af Global Gag Rule.
Når klinikker i udsatte områder lukker, forsvinder adgangen til livsvigtig prævention og lægehjælp under fødsler.
Uden den nødvendige støtte øges risikoen for komplikationer, og det fører til endnu flere dødsfald blandt kvinder og piger i verdens fattigste lande.
”Med Barnevognsmarchen går vi i solidaritet med de 712 kvinder og piger verden over, der hver dag mister livet i forbindelse med graviditet og fødsel.
Det svarer til et dødsfald cirka hvert andet minut. Det er en overset verdenskatastrofe, som kunne være undgået,” siger Majbrit Berlau, generalsekretær i Sex & Samfund, i en pressemeddelelse.
Læs også: Sæt kryds i kalenderen: Kæmpe gadefest i Aarhus vender tilbage Gratis at deltage for alle
Med Barnevognsmarchen som en årlig tilbagevendende begivenhed på Mors Dag, samles danske familier på tværs af landet og på tværs af generationer for en vigtig sag.
I hver af byerne har MaMaMesh tre til fem kernefrivillige, der tager ejerskab og arrangerer en lokal Barnevognsmarch.
Der vil være aktiviteter og mulighed for hygge for store og små før og efter Barnevognsmarchen – fx vil der være masser af balloner, børnetatoveringer og mulighed for at lave et Mors Dags-kort.
Læs mere om barnevognsmarchen og tilmeld dig på barnevognsmarchen.dk. Det er gratis at deltage, og alle er velkomne – med eller uden barnevogn.