Bæk sluppet fri: Slynger sig gennem åbent landskab ved Aarhus
Nu slynger Bueris Bæk sig igen gennem det åbne landskab.
Hidtil har dele af bækken været gemt i rør, men nu er disse dele kommet op til overfladen.
Det sker for at undgå oversvømmelser ved letbane og motorvej nær Aarhus – men også af hensyn til naturen.
“Til glæde for naturen og biodiversiteten – og for at sikre en bedre håndtering af regnvand med øje for at undgå oversvømmelser ved letbane og motorvej – har vi tilpasset Bueris Bæk, der bl.a. løber gennem områder ved Nye og Lisbjerg
Dele af Bueris Bæk har hidtil løbet i rør, men nu slynger bækken sig igen gennem det åbne landskab.
Det er en løsning, der både tager højde for fremtidens klimaudfordringer og understøtter en grøn byudvikling,” lyder forklaringen.
Indsatsen med Bueris Bæk er en del af Interreg City Blues.
Et EU-finansieret projekt, der har til formål at forebygge negative konsekvenser af klimaforandringer og skabe de bedste betingelser for, at vand kan blive et aktivt element i byer gennem integrerede, naturbaserede løsninger.
I Aarhus-området koncentrerer indsatserne i Interreg City Blues sig omkring Nye, hvor Bueris Bæk nu igen slynger sig gennem landskabet.