Mødes i nissernes rige: Burhan G spiller julekoncert i Aarhus

Du har sikkert allerede spottet en Tinka-nissehue eller to rundt om i byen – måske ejer du endda én selv?
Uanset hvad kan du opleve manden bag titelmelodien til ’Tinkas Juleeventyr’ og en perlerække af andre hits i Aarhus inden længe.
16. december 2023 spiller Burhan G og Danmarks Underholdningsorkester nemlig julekoncert i Musikhuset.
“For mig er julen et eventyr, man giver videre, til dem man elsker – et eventyr, vi har og skriver på sammen med sang og musik. Derfor glæder jeg mig også til endelig at skulle give julekoncerter sammen med Danmarks helt fantastiske Underholdningsorkester igen.
Jeg lover, vi slår dørene op til en magisk verden fuld af nostalgi, men med plads til fortolkning og nye juleminder,” lyder det fra Burhan G i en pressemeddelelse.
Julekoncerten i Aarhus er en del af en Danmarksturné, hvor hitmageren og underholdningsorkesteret optræder i hele 11 byer rundt om i landet.

I mere end tyve år har Burhan G samlet danskerne til store liveshows – og næste års juleshow bliver ingen undtagelse.
Juleshowet er for hele familien, så børnene og deres Tinka-nissehuer er mere end velkomne.

I kan glæde jer til nyfortolkninger af juleklassikere samt et gensyn med udvalgte hitsingler som ‘Jeg’ I live’, ’Din For Evigt’ og ‘Kalder Mig Hjem’.
Billetsalget til julekoncerten i Aarhus begyndte onsdag den 1. december 2022.