Den Kongelige Ballet langt ud over scenekanten

Oplev Den Kongelige Ballet på og udenfor de skrå brædder, når balletten besøger Musikhuset med dobbeltopsætningen af klassikerne Sylfiden & Temaer og Variationer.
Tre lastbiler, adskillige busser, 102 dansere, instruktører og stribevis af teknikere skal der til, når Den Kongelige Ballet rykker teltpælene op fra København og placerer dem i den aarhusianske muld. Det er to af ballethistoriens allerstørste klassikere, der er på programmet, når August Bournonvilles udødelige Sylfiden og George Balanchines mesterværk Temaer og Variationer sættes sammen i denne dobbeltforestilling. Mellem jul og nytår fyldte Den Kongelige Ballet Musikhusets Store Sal hele tre gange og begejstrede 4.500 gæster med juleklassikeren over dem alle, Nøddeknækkeren. Nu vender de dygtige dansere tilbage til Aarhus med endnu to udødelige balletklassikere.
Anmelderroser og ypperlighed
Sylfiden fra 1836 er en milepæl for hele den romantiske periode i balletten. Den opsættes nu i Nikolaj Hübbes nye og meget anderledes iscenesættelse, hvor der også scenografisk er langt fra den naturalistiske originalversion. Den nye opsætning var også at finde på de skrå brædder i 2014, hvor anmelderne roste den til skyerne med betegnelser som ”bedste Sylfiden i årevis” og ”skønhed fra højeste skuffe”.
Temaer og variationer fra 1947 er George Balanchines hyldest til den fransk-russiske balletmester Marius Petipa. Balletten er blandt det ypperste og sværeste indenfor klassisk ballet og afspejler det 20. århundredes renhed og modernitet. I Temaer og variationer danses der til Pjotr Tjajkovskijs tredje orkesterstudie.
Bag om balletten
Som noget helt nyt strækker balletten sig langt ud over scenekanten. Der vil den 21. og 22. januar blive afholdt skoleworkshops med ”hands-on ballet”, hvor eleverne på tilmeldte skoler kan opleve ballettens magiske verden på egen krop. For andre balletinteresserede er der mulighed for at opleve en anden klassisk ballet, Svanesøen, i Nordisk Film Biografen på Sankt Knuds Torv. For alle Musikhusgæster med en billet til Sylfiden & Temaer og Variationer er der inden forestillingen gratis introduktion ved karakterdanser Mette Bødtcher.
ARRANGØR – MUSIKHUSET AARHUS
SYLFIDEN & TEMAER OG VARIATION – STORE SAL, 22. JANUAR
BILLETPRISER – 310 – 490 KRONER
LÆS MERE: OM FORESTILLINGEN OG SVANESØEN I BIOGRAFEN