Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Så du det?: Derfor lyste Lighthouse lilla i går

I går lyste byens højeste bygning i et anderledes og meget bemærkelsesværdigt skær.

Aarhus Øje markerede nemlig vanen tro International Præmaturdag og lyste derfor Lighthouse op i lilla.

Dagen falder hvert år den 17. november og er til for at ære de mange børn, der fødes for tidligt.

Støtte til for tidligt fødte

På verdensplan er det hvert 10. barn, der bliver født for tidligt. Her i Danmark drejer det sig om ca. 4.000 børn om året.

“Igen i år lyser vi Lighthouse op i lilla som et smukt symbol på støtte til de for tidligt fødte børn, deres familier og det fantastiske personale, der hver dag kæmper for de allermindste.

Det gør vi for at skabe opmærksomhed og håb for dem, der får en lidt for tidlig start på livet,” lød det fra Aarhus Øje.

Aarhus Øje holdt ekstraordinært aftenåbent i de mørke timer indtil kl. 21.00, og alt overskud fra billetsalget på dagen bliver doneret til Dansk Præmatur Forening.

Del artikel


Korte videoer

Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.