Påskeferie i Aarhus: Her er 11 fede ferieoplevelser i påsken

Påsken byder på store frokostborde, gækkebrevsklip og chokoladeæg med marcipan i midten. Men hvad kan vi ellers få tiden til at gå med i påskeferien?
Vi har lavet en guide her, og der er helt sikkert noget for hele familien.

Naturshows på Naturhistorisk Museum
Naturhistorisk Museum byder på tegneworkshop, ’vis os din samling’, naturshows og meget mere for hele familien i påskeferien.
Her kan du opleve spændende aktiviteter og forårsfornemmelser både indendørs og i Uniparken.
Mød byens skjulte beboere i “Dyr i By’r”, tag på opdagelsessafari og “Find Foråret” – eller mærk suset, når et hemmeligt dyr bliver ’unboxet’ lige foran jer.
Har du en samling derhjemme? Tag dine egne fund med på museet og vær med i “Vis os din samling”. Slip kreativiteten løs i museets hyggelige tegneworkshop eller oplev et medrivende naturshow for store og små.
Når I trænger til en pause, kan I nyde en lækker kop kaffe i Aarhus’ mest charmerende og hyggelige museumscafé.
Museets nye særudstilling BEETLES! Besat af en samling åbner 11. april – så du også kan udforske den nye udstilling i påskeferien.
Børn og unge under 18 år har gratis entré.
Hvor: Wilhelm Meyers Allé 10, 8000 Aarhus C
Hvornår: 12.-21. april kl. 9-16

Flimmer Festival i Ree Park
Ree Park Safari åbner med et brag den 12. april, hvor Ree Park og Flimmer er gået sammen om at skabe en spektakulær festival for børn og familier.
Den populære YouTuber Lakserytteren tager sine kendte venner med, som både kan opleves i parken og på scenen med deres sjove og underholdende shows.
Læs også: Halv pris på entré: Ree Park og Lakserytteren belønner forældre med lav skærmtid Derudover kan børn deltage i spændende workshops, hvor de kan lege, lære og udforske på nye måder.
Flimmerfestival er inkluderet ved køb af entrébillet til Ree Park Safari og for REEKORT-holdere.
Glæd jer til påskesjov, shows og masser af oplevelser hele ugen.
Du kan læse mere om Flimmer Festival her.
Hvor: Stubbe Søvej 15, 8400 Ebeltoft
Hvornår: Den 12. – 15. april

Hyggelige påskeaktiviteter i IKEA
April måned byder på sjove og hyggelige aktiviteter for børn og barnlige sjæle i IKEA Aarhus.
Der er masser af påskeæg, konkurrencer, ansigtsmaling og smagsprøver – og selvfølgelig gode præmier at vinde undervejs.
Her får du overblikket!
Program:
Æggejagt
Hele april måned er der æggejagt for børn.
Vær med i skattejagten og find påskeæggene i Møbeludstillingen. Ta’ en kupon i indgangen og vær med i konkurrencen om tre værdikort til 200 kr.
Hvornår: 11. -19. april på plan 2:
Hvor mange påskeharer er der i kurven?
Vær med i gættelegen! Hvis du gætter rigtigt, er du med i konkurrencen om tre værdikort på 200 kr.
Hvornår: 11. -19. april på Plan 1.
Den store påskejagt
Vær med i skattejagten og lær sjove facts om påsken. Ta’ en kupon i Indgangen og vær med i konkurrencen om tre værdikort 200 kr.
Hvornår: 14. -16. april på Plan 2:
Find de gyldne påskeæg
Hver dag kl. 10 gemmer IKEA 5 gyldne påskeæg med overraskelser indeni. Find ét og tag det med hjem.
Maks. 1 påskeæg pr. person.
Hvornår: 16. april kl. 10.30-12.30 i Indgangen, for børn og barnlige sjæle:
Ansigtsmaling
Kom forbi og få ekstra farve på hverdagen – og kinderne!
Hvornår: 14. – 16. april. Pop up i hele varehuset:
IKEA smagsprøver
Hold øje med pop up-vognen, der byder på lækre klassikere fra Svensk Madmarked.
Hvordan: 4. -27. april til IKEA Family medlemmer.
Digitalt påskespil
Scan koden der findes rundt i varehuset, skrab 3 ens, og deltag i
lodtrækningen om IKEA gavekort på 1.000 kr.
Hvor: Graham Bells Vej 7, 8200 Aarhus
Hvornår: Hver dag kl. 10-20

Ny særudstilling på Moesgaard Museum
Moesgaard er den perfekte destination i påsken, hvor hele familien kan få en spændende oplevelse, der inspirerer til samtale på tværs af generationer.
Der er stof til eftertanke, aktiviteter og samtaler i særudstillingerne Moder Jord, Kriger og i de faste udstillinger hele påsken på Moesgaard.
I særudstillingen Moder Jord kan du følge snørklede veje til det mystiske Stonehenge og blive meget klogere på vores fjerne forfædre, der sår de frø, som ændrer menneskets historie for altid.
I stenalderen blev dyrene tæmmet, de første huse blev bygget, og de første guder blev skabt – guder, der hjalp med at få kornet til at gro. Men hvad kunne vi godt tænke os, at guderne hjalp os med i dag?
I særudstillingen Kriger møder du samuraier, legionærer og danske soldater, og du tages med på en intens rejse på tværs af tid og sted. Få indsigt i de genstande, handlinger og ritualer, der skaber en kriger i Moesgaards særudstilling.
Læs mere om påskeferie på Moesgaard her.
Hvor: Moesgård Allé 15, 8270 Højbjerg
Hvornår: Se åbningstider her.

Påskejagt og kreativt værksted i Den Gamle By
Til påske i Den Gamle By venter jer en påskejagt tilbage gennem tiden, kreativt værksted, påskepyntede hjem fra forskellige tider og en påskefrokost med historie.
I køkkenet farver køkkenpigen æg med ting fra naturen, og i haven har påskeharen gemt æg, I kan finde.
I kan også gå på jagt efter påskeæg-stempler i byens kvarterer med forskellige stop undervejs.
I Bendtsens Pakhus er der kreativt værksted hver dag – dekorér påskeæg, klip gækkebreve eller lav påskekyllinger af genbrugsmaterialer. Her kan du også lytte til en fortælling om vintergækken.
Glem ikke at smage på finurlige påskeretter som solæg og nikålsuppe i Gæstgivergården eller at stoppe ved Konditoriet for et håndlavet påskeæg.
Der er som altid gratis adgang for børn og unge under 18 år. De voksne kan spare 10 kr. pr billet ved at booke deres billet online.
Hvor: Viborgvej 2, 8000 Aarhus C
Hvornår: Hele påskeferien fra kl. 10-17

Påskesjov i Markedshallen
Der er skruet op for påskeaktiviteterne i Markedshallen i Nicolinehus henover påsken – så der er masser at glæde sig til.
Du kan bl.a. se frem til påskeæg-jagt, krea-aktiviteter, banko og livemusik.
Læs også: Slip ungerne fri: 10 sjove legepladser i Aarhus Markedshallens program er fyldt til randen, og du kan finde alle de forskellige events lige her.
Events for børn/familier:
Påskejagt og tegnebord hele ugen i Markedshallen
Tag med på en spændende påskejagt! Påskeharen har været på spil i Markedshallen og har gemt en masse æg rundt omkring. Kan I finde alle Påskeharens æg og samle bogstaverne til det hemmelige ord?
Hvordan virker det?
Æggejagt: Vi har gemt æg med bogstaver på rundt omkring i Markedshallen. Jeres mission er at finde disse æg, og skrive bogstaverne ned. Når I har fundet alle bogstaverne, vil de tilsammen danne et ord
Har I fundet det hemmelige ord? Fantastisk! Gå op i baren med jeres samlede ord og byt det til et lækkert chokoladeæg.
Hvornår: Den 14. til den 21. april / Hele ugen fra 11.30 – 16.00
Påske krea // Mal på æg // DIY pynt // Påskejagt
Markedshallen inviterer hele påsken til et hyggeligt og farverigt kreativt univers, hvor børn og voksne kan slippe fantasien løs og skabe deres egne påskemesterværker.
Her kan du bl.a. male på påskeæg medakryl tuscher, så du kan give dine æg nyt liv med sjove mønstre og smukke farver, som du kan tage med hjem og bruge som påskepynt.
Vælg papmachéæg eller tag dine egne æggeskaller med hjemmefra.
Du kan også farvelægge påskefigurer. Markedshallen har fine træudskæringer af påskeharer, kyllinger og blomster, der venter på at blive dekoreret, så de kan hænges op i vinduet eller på påskebordet som en del af årets pynt.
Påskeharen har også besøgt Faour, og hvis du kommer når dørene åbner, kan du være heldig at være det første barn der finder de farvede æg, som er gemt rundt i Markedshallen. Der er gemt 20 æg, hvor 4 af dem har et rødt bånd omkring sig. Disse 4 æg udlodder hver især en børnemenu fra Faour.
Så kom 11.30 og skynd jer ind og find alle æggene.
Hvor: Nede ved krea området ved siden af brew bar
Hvornår: Mandag d. 21 april kl. 11.30 -14.00
Hvor meget: Gratis at deltage / 2x æg og 2x træfigur pr. mand
Events for voksne/ældre:
Banko // Markedshallen edition // Gavekort til 13 forskellige madstader
Er du klar til en aften med spænding, hygge og lækre præmier?
Så kom til Banko x Markedshallen, hvor du har mulighed for at vinde en fantastisk middag fra nogle af Markedshallens skønne madboder.
Tag dine venner eller familie med til en underholdende aften, hvor stemningen er i top, og præmierne venter på de heldige vindere.
Der udloddes diverse gavekort til måltider fra alle vores fantastisk 12 madstader – så om du er til asiatisk, mexicansk, græsk, klassiske retter eller mellemøstlige smagsoplevelser, er der helt sikkert noget at glæde sig til!
Bankopladerne koster kun 25 kr. stykket og kan købes på aftenen – jo flere du har, desto større er dine chancer. Kom gerne i god tid for at sikre dig en plads og få dine plader klar til første runde.
Hvor: Markedshallen // Området lige ved siden af brew bar
Hvornår: Onsdag d. 16 april kl. 19.30-20.30
Jazz and wine
Fra kl. 18 spiller De 4 Maver live Jazz musik, der skaber den perfekte baggrund for en hyggelig aften. Baren tilbyder et vin-bræt med tre spændende vine der er udvalgt til at matche både musikken og maden.
Nyd en lækker middag, slap af med et glas koldt vin i hånden, og lad tonerne sætte stemningen for en dejlig aften i godt selskab.
Du kan se frem til Live jazz i hyggelige omgivelser og et “vin-bræt” med 3 skønne vine til en pris på kun 155 kr.
Muligheden for at nyde en lækker middag fra husets 12 madkoncepter.
Hvornår: Torsdag d. 17 kl. 18.00-21.00
Hvor: Nicolinehus, Nicoline Kochs Pl 4, Aarhus C

Frokostpause i Banken Foodhall
Banken Food Hall ligger i den gamle Danske Bank-bygning på Bispetorv midt i Aarhus.
Her er over 3.000 kvadratmeter forvandlet til et moderne madmekka, hvor syv unikke madkoncepter inviterer på en kulinarisk rejse gennem hele verden.
De smukt bevarede elementer fra den gamle bank kombineres med en flot og afslappet atmosfære, som gør Banken til et helt særligt sted i Aarhus – og det er helt oplagt at nyde en god frokost med familien her.
Når du køber en drikkevarer i baren, får dit barn (op til 12 år) et gratis glas lækker, hjemmelavet hyldeblomstlemonade fra søndag til torsdag i påskeferien.
Hvor: Kannikegade 4, 8000 Aarhus

Æggejagt i Storcenter Nord
Tag hele familien med på et fortryllende påskeeventyr i Storcenter Nord.
Her er garanti for påskemagi, når du besøger landsbyen fyldt med nuttede, chokoladeglade påskeharer.
Oplev også Chokoladekongens store Påskeshow, gennemfør det nye Rævejagten og få lækre påskeæg som belønning.
Der er kun Rævejagt i forbindelse med Chokoladekongens Påskeshow, og chokoladeæg uddeles kun til disse events og ved gennemført Rævejagt.
Læs mere om påske i Storcenter Nord her.
SHOW DAGE & TIDSPUNKTER
Chokoladekongens Påskeshow og Rævejagten starter hver hele time i Foyeren – kl. 11 + 12 + 13 + 14 + 15 på disse datoer:
- Lørdag d. 29. marts
- Søndag d. 30. marts
- Lørdag d. 5. april
- Søndag d. 6. april
- Lørdag d. 12. april
- Søndag d. 13. april
- Mandag d. 14. april
- Tirsdag d. 15. april
- Onsdag d. 16. april
- Lørdag d. 19. april
Påskeshow med rævejagt tager ca. 30 min.
Hvor: Storcenter Nord på Finlandsgade 17 i Aarhus N
Hvornår: Hver dag i påskeferien

Åbning af sæsonen i Tivoli Friheden
Lørdag den 12. april starter en helt ny sæson i Tivoli Friheden – og der er masser at glæde sig til!
Du kan bl.a. se frem til en spektakulær sæson spækket med uforglemmelige oplevelser:
Store musikalske aftener til Fed Fredag og Fed Lørdag, Sommer i Farver med en park i fuldt flor og underholdning for børn, gys og gru til Halloween samt en magisk Jul i Friheden.
Læs også: Andreas Odbjerg topper plakaten: Syv stærke navne fuldender lineuppet For at imødekomme den stigende efterspørgsel introducerer Tivoli Friheden i år et opdateret sceneområde.
Ændringerne vil sikre plads til endnu flere gæster på koncert-øen, samtidig med at der værnes om både sikkerhed og den unikke koncertoplevelse, som publikum kender og elsker.
Læs mere Fed Fredag og Fed Lørdags programmet her.
Hvor: Skovbrynet 5, 8000 Aarhus
Hvornår: 12. – 13. april og 17-20 april kl. 11.30-19.00

Mal keramiske kunstværker hos Art By Me
Mal din nye yndlingskop, eller sving penslen og farvelæg på flotteste vis en vase eller et fad.
Hos Art by Me kan du male dit eget lille kunstværk på keramik – alt fra kopper og tallerkener til hundeskåle og små monstre.
Art by Me garanterer, at din puls sænker sig, og smilet kommer frem, når du skal koncentrere dig om at male de små blomster på en skål eller farvelægge et dødningehoved.
Det er kun fantasien, der sætter grænser hos kreacaféen på Vesterbro Torv.
Du kan læse meget mere om konceptet lige her
Hvor: Art By Me, Vesterbro Torv 6
Hvornår: Se åbningstider her.

Leg og lær livredning med TrygFonden
Brug påsken i vandet og prøv flere aktiviteter med livredningsudstyr hvis du tager familien med i svømmehallen og prøver TrygFondens “Leg og Lær livredning”-koncept.
Rundt om i landets svømmehaller står TrygFondens livreddertårne, der ligner de klassiske røde og hvide tårne, man kender fra stranden. Men i stedet for at være bemandet med livreddere, er de fyldt med alt det udstyr, du skal bruge til at lære livredning.
Der er både redningskranse, livredningstorpedoer, bjergedukker, redningsveste og endda rescue boards, som du kan prøve at balancere på – alt sammen til fri afbenyttelse.
Svømmehallens livreddere er også klar til at vise udstyret frem og fortælle, hvordan man bruger det – så bare spørg om råd og vejledning næste gang du ser det rød-hvide tårn.
Læs også: Du kender dem fra de danske strande: Nu kan du selv lege og lære livredning i TrygFondens tårne TrygFonden har allerede opsat livreddertårne i 72 svømmehaller landet over, og flere kommer til. Næste gang du er i svømmehallen, så hold øje med det ikoniske tårn og husk: Du må godt! Alt udstyret er der for, at du kan bruge det.
Få inspiration til flere sjove og sikre måder at nyde vandet på her: www.respektforvand.dk
Hvor: Du finder livreddertårnene i 72 svømmehaller landet over. Find dit nærmeste Leg og Lær Livredningstårn her.
Hvornår: Livreddertårnene kan benyttes inden for svømmehallernes åbningstid