Ikke slut endnu: DMI varsler fortsat torden og lokale skybrud

Det seneste døgn har været præget af kraftige regn- og tordenbyger over store dele af landet.
Flere steder er der registreret skybrud, og enkelte steder endda dobbelt skybrud.
Også i dag, onsdag, er der risiko for, at sommervejret viser sig fra sin mere ustabile og voldsomme side.
Kan opstå ud af det blå
Ifølge DMI ligger der stadig en potent og ustabil atmosfære over Danmark. Det betyder, at byger hurtigt og uforudsigeligt kan opstå og blive både kraftige og ledsaget af torden.
DMI har derfor udsendt et risikovarsel for skybrud og torden, som gælder for hele Østjylland fra onsdag morgen og frem til kl. 12:00.
Der er risiko for tordenbyger og lokale skybrud, og lokalt kan der falde mellem 15 og 25 mm regn på 30 minutter.
Det ustabile vejr gør det svært at forudsige, præcis hvor bygerne opstår, og hvor hårdt de rammer.
DMI understreger dog, at forholdene i atmosfæren giver mulighed for, at kraftige byger kan udvikle sig meget pludseligt.
DMI risiko for lokale skybrud og torden : https://t.co/7kpLEKVvuL pic.twitter.com/mOVbeBhZLR
— DMI (@dmidk) July 16, 2025
“I dag, onsdag, er det fortsat en noget potent atmosfære, der ligger over Danmark, og byger kan stedvis opstå ud af det blå og blive både kraftige og med torden.
Derfor er der udsendt en såkaldt DMI-risiko for skybrud og torden gældende for en stor del af landet,” lyder det fra meterolog Lars Henriksen her til morgen.