Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Stor anerkendelse: Dronning Margrethe overrækker pris til AU-professor

Med Gigtforeningens store pris følger et forskningslegat på 250.000 kr. til støtte for den fortsatte forskning. Prisen blev indstiftet af Gigtforeningen i 1978, da Dronning Ingrid havde været protektor for Gigtforeningen i 25 år.
Foto: Linda Johansen
Med Gigtforeningens store pris følger et forskningslegat på 250.000 kr. til støtte for den fortsatte forskning. Prisen blev indstiftet af Gigtforeningen i 1978, da Dronning Ingrid havde været protektor for Gigtforeningen i 25 år. Foto: Linda Johansen

Fysioterapeut og professor Inger Mechlenburg modtager Gigtforeningens forskningspris for sin videnskabelige indsats for at fremme forebyggelse og behandling af gigt.

Dronning Ingrids Forskerpris og et legat på 250.000 kroner blev mandag formiddag overrakt til Inger Mechlenburg af Gigtforeningens protektor, H.M. Dronning Margrethe, under de store lysekroner i Havesalen på Fredensborg Slot.

Det skriver Gigtforeningen i en pressemeddelelse.

Har givet patienterne en stemme

Prismodtageren er uddannet fysioterapeut i Holstebro i 1998, fik i 2016 sin doktorgrad og blev året efter professor på Aarhus Universitet.

Hendes forskning bevæger sig i krydsfeltet mellem avanceret kirurgi og jordnær træning – altid med patienternes hverdag og livskvalitet som mål og omdrejningspunkt.

Stor anerkendelse: Dronning Margrethe overrækker pris til AU-professor
Fysioterapeut og professor Inger Mechlenburg modtager Gigtforeningens store forskningspris for sin videnskabelige indsats for at fremme forebyggelse og behandling af gigt. H.M. Dronning Margrethe overrakte mandag formiddag prisen i Havesalen på Fredensborg Slot. Foto: Linda Johansen

I prisindstillingen fremhæves det, at Mechlenburg med sin forskning har mindsket generne for de mange hundredetusinde mennesker i Danmark, som lever med led- og muskelsygdomme.

”Hun har vist, at træning kan være et ligeværdigt alternativ til operation for nogle – og at selv, når en operation er nødvendig, kan træning give styrke, bedre funktion og højere livskvalitet.

Det kan lyde enkelt, men Inger Mechlenburg har givet patienterne en stemme,” siger formand for Gigtforeningens Forskningsråd, Lene Dreyer, der tilføjer om prismodtageren:

”Inger Mechlenburgs forskning giver patienterne valgmuligheder i deres behandlingsforløb og gør dem til aktive og handlekraftigere deltagere i behandlingen.”

”Jeg er dybt beæret over denne fornemme pris,” takkede prismodtageren: “Det føles som en stor anerkendelse af min forskning og den betydning, den har for patienterne.”

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.