Tilmeld dig MigogAarhus Nyt

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få alle ugens populære nyheder direkte i din indboks.

Ved tilmelding til MigogAarhus Nyt accepterer du samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

En søgen efter eventyr: Emil Midé Erichsen gæster Aarhus med inspirerende foredrag

Af Freja Dumont

Det er nu mere end ti år siden, at Emil Midé Erichsen, sammen med sin bror Theis, kastede fortøjningerne til deres båd, Havana, og satte kurs mod verdenshavene.

Tre års jordomsejling blev til det elskede TV-program Kurs mod fjerne kyster, som inspirerede tusindvis af danskere til at drømme stort.

Nu vender Emil tilbage til Danmark – denne gang med et nyt foredrag, En søgen efter eventyr, hvor han deler ud af sine erfaringer, refleksioner og eventyrlyst.

Onsdag den 7. maj 2025 kl. 19:00 får aarhusianerne en enestående mulighed for at opleve Emil live i Vejlby-Risskov Hallen.

Her vil han tage publikum med på en rejse fra drømmen om jordomsejling som ung mand til det at navigere voksenlivets mange forpligtelser – og stadig holde fast i eventyret.

Fra Havana til Caribien med familien

Siden jordomsejlingen har Emil både holdt over 300 foredrag, krydset Arktis på ski og sejlet endnu en halv jordklode.

Denne gang som far og ægtemand med sin kone Louise og deres to små drenge.

I det sidste halvandet år har familien sejlet fra Danmark til Caribien, hvor de har oplevet verden fra havets perspektiv.

Rejsen er midlertidigt sat på pause, og Emil benytter nu muligheden for at inspirere andre til at udleve deres drømme – uanset livets omstændigheder.

Eventyr midt i livet

I foredraget sætter Emil fokus på, hvordan man kan finde eventyrlysten og skabe nye oplevelser, selv når man har børn, karriere og andre forpligtelser.

For som han siger: “Den virkelige rejse – den der for alvor betyder noget – foregår inde i knolden.”

Publikum kan forvente en aften fyldt med spændende fortællinger fra verdenshavene, tankevækkende betragtninger og måske endda en opfordring til selv at gribe chancen og udleve deres drømme.

En aften i inspirationens tegn

Med sit nye foredrag skaber Emil Midé Erichsen en unik mulighed for at reflektere over, hvad det vil sige at leve et liv fyldt med eventyr og mening.

Det er en aften, der ikke kun handler om store rejser, men også om den indre rejse – mod modet til at forfølge sine ambitioner.

Så hvis du trænger til et skud inspiration, eller bare er nysgerrig efter at høre om livet på de åbne oceaner, er det værd at sætte kryds i kalenderen den 7. maj 2025.

Du kan finde billetter her.

Hvad: Foredrag med Emil Midé Erichsen – En søgen efter eventyr
Hvor: Vejlby-Risskov Hallen, Aarhus
Hvornår: Onsdag den 7. maj 2025 kl. 19:00

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


Læs i kategorien

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Læs i kategorien