Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Endnu en: Central vej lukker for trafik

trafik-i-midtbyen-1-scaled

Hvis du har planer om at tage ind til Aarhus i weekenden, er det en rigtig god idé at køre i god tid og orientere dig om trafiksituationen.

Man skal nemlig holde tungen i munden som bilist i Aarhus for tiden.

Der arbejdes på en række centrale veje, som medfører vejspærringer og sender trafikanter ud på omveje.

Og nu lukker endnu en.

I forbindelse med Aarhus Pride spærres Frederiks Allé nemlig lørdag den 31. maj fra kl. 6-21.

Det fremgår af flere skilte placeret ved Frederiks Allé.

Aarhus Pride skriver, at paraden samles i Rådhusparken kl. 12 og går derfra kl. 12.45.  Der er ændringer i paraderuten på grund af ombygning af Graven.

Ruten kan ses her:

Endnu en: Central vej lukker for trafik
Foto: Aarhus Pride

Mange tusinde mennesker plejer at deltage i paraden, så det forventes, at der kommer til at være tryk på i midtbyen.

Paraden er gratis for alle. Dog er den som udgangspunkt for gående, og politiets anvisninger skal efterkommes, skriver Aarhus Pride.

Del artikel


Korte videoer

Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.