Vigtig melding: Profil forlænger med AGF

Eric Kahl skal ingen steder.
Godt og vel fem år efter han kom til AGF, har forsvarsspilleren forlænget sin aftale, så den løber frem til sommeren 2029.
Det sker efter en flot sæson, hvor svenske Kahl spillede samtlige kampe.
Eric Kahl er også noteret for seks kampe i Sydbank Pokalen, så i alt kom han op på 38 kampe i sæsonen.
Med fremtiden på plads kan han nu se frem til en ny sæson i AGF:
“Personligt har jeg haft en god udvikling i mine år i klubben, og jeg glæder mig til at fortsætte min egen og holdets fremgang i de spændende udfordringer, vi står over for i den kommende sæson og i årene fremover,” siger Eric Kahl i en pressemeddelelse.
Læs også: Medie afslører: Her er Felix Beijmos nye klub Et afgørende flueben
Eric Kahl er i alt noteret for 165 kampe i den hvide trøje og har dermed overgået Niklas Backman som den svenske spiller med flest kampe for AGF i historien.
“Det er en stor glæde for os, at vi har fået en forlængelse med Eric på plads.
Han har været gennem et flot forløb i sin tid i AGF, hvor han er blevet en voksen og moden spiller, og han har haft en central rolle i vores succes i den seneste sæson – det er ikke for meget at kalde Eric for en nøglespiller for os.
Med loyalitet, hårdt arbejde og sin store professionalisme viser han vejen for sine holdkammerater, der sætter stor pris på ham, og Eric udgør en meget vigtig del af holdets base.
Så det har været et afgørende flueben for os at få plads, og vi glæder os nu til at se Eric fortsætte med at bidrage til vores hold i de kommende år og på den korte bane til den kommende kvalifikation til Champions League,” siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Eric Kahl er – ligesom resten af Superligatruppen – på sommerferie frem til den 16. juni, hvor forberedelserne til den nye sæson starter.