Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Firbenet forårsfejring: Oplev 100 orangeklædte hunde på fælles gåtur i byens gader lørdag

Orange Dog Walk
Orange Dog Walk

Aarhus bliver på lørdag centrum for et farverigt og festligt syn, når over 100 hunde og deres ejere samles til Orange Dog Walk – en hyldest til hundefællesskabet og det spirende forår.

Eventet er arrangeret af den danske virksomhed Siccaro og samler hundeejere fra hele landet til en fælles gåtur gennem Aarhus’ bymidte.

Her vil deltagerne – og deres firbenede venner – bevæge sig gennem byen iført Siccaros karakteristiske orange tørredragter, som skaber et stærkt visuelt udtryk og et levende fællesskab midt i byen, lyder det i en pressemeddelelse.

Som Royal Run – bare for hunde

Eventet handler først og fremmest om at samle mennesker omkring deres kærlighed til hunde.

Med foråret lige om hjørnet er det en oplagt anledning til at komme ud, mødes og dele oplevelser på tværs af alder og baggrund.

“Vi ønsker at skabe et event, hvor hunde og deres ejere kan mødes i et positivt fællesskab og nyde den gode stemning sammen.

Samtidig vil vi bringe liv og glæde ind i bybilledet og fejre forårets komme.

Den orange farve binder deltagerne sammen på tværs af størrelse, race og alder, og skaber en visuel homogenitet, hvor både hunde og ejere tydeligt trives i fællesskabet.

Det viser, hvor meget det betyder at være del af et fællesskab – lidt ligesom Royal Run, hvor de blå bluser er med til at samle deltagerne til en fælles oplevelse,” udtaler grundlægger af Siccaro Lissen Marschall, der tilbage i 2020 var i Løvens Hule med sin virksomhed.

Billetterne revet væk

Ruten går gennem Aarhus’ centrale gader, hvor forbipasserende kan opleve det unikke syn af over 100 vuffer i orange.

Undervejs vil der blive taget billeder og video, som efterfølgende deles på sociale medier – med fokus på at inspirere endnu flere hundeejere til at blive en del af fællesskabet.

Firbenet forårsfejring: Oplev 100 orangeklædte hunde på fælles gåtur i byens gader lørdag
Du vil lørdag kunne møde orangeklædte hunde på denne rute

Orange Dog Walk er en del af Siccaro’s ambition om at skabe et tilbagevendende koncept, der kan vokse og sprede sig til andre storbyer – både i Danmark og internationalt.

Lørdagens event i Aarhus markerer endnu et skridt i retningen mod at gøre Orange Dog Walk til en fast tradition for hundeejere.

Turen starter fra Rådhuspladsen kl 12.

Billetterne er revet væk, men ligger du i forvejen inde med både hund og orange Siccaro-dragt, må du gerne møde op og deltage i gåturen.

Ellers er det bare at nyde synet af de firbenede i byens gader.

Del artikel


Korte videoer

Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.