Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Kaos i København:  Flere fly bedt om at lande i Aarhus

Foto: Presse-fotos
Foto: Presse-fotos

Opdatering tirsdag: Flere passagerer måtte overnatte på sofaer i Aarhus Airport som følge af dronekaos i CPH. Læs seneste nyt lige her

Der hersker her til aften flykaos i det danske luftrum.

Siden klokken 21 har der ikke kunnet lette eller lande fly i Kastrup Lufthavn.

Årsagen er, at der befinder sig to eller tre droner i området, skriver Jyllands-Posten.

Det betyder også, at himlen over Jylland er fyldt med omdirigerede fly netop nu.

Fly landet i Aarhus

Hos Flightradar24 er de også opmærksomme på aktiviteten i luftrummet omkring Københavns Lufthavn. 

På X skriver radartjenesten, at mindst 11 fly er blevet omdirigeret til andre lufthavne, da de ikke kan lande i København. 

Helt konkret kan man se, at et fly fra London, som var på vej til København, netop er landet i Aarhus Airport.

Det samme gælder et fly fra Dusseldorf.

Om situationen i Københavns Lufthavn, lyder meldingen:

“Lufthavnen er lukket ned. Det er den, fordi der er et antal droner, som flyver i området,” siger vagtchef Henrik Stormer til B.T.

Han fortæller videre, at der er tale om to til tre droner, og at han ikke har nogen tidshorisont for, hvor længe politiet vil være til stede.

Del artikel


Korte videoer

Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.