Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Føtex i Storcenter Nord: Politihund fandt røver under presenning

Af anders@sommersangdigital.dk

En 41-årig mand forsøgte i går kl. 17.40 forgæves at gemme sig for politiet, da han stak af fra Føtex i Storcenter Nord i Aarhus efter et røveri. Politiet blev tilkaldt, da en vagt anmeldte, at han havde taget en mand på fersk gerning i at stjæle en vare i butikken. Da han ville tilbageholde manden, blev han ifølge vagten aggressiv, og det lykkedes ham at vride sig løs efter noget tumult.

 

En hundepatrulje kom kort efter til stedet, og vagten kunne lede dem i den rigtige retning. Politihunden fik hurtigt færten af manden, og den førte betjentene igennem nogle baggårde og ind i en privat have, hvor den stillede sig og gøede ved en presenning, der lå i haven. Her blev den, indtil betjentene kom frem og løftede presenningen. Derunder lå den 41-årige mand, der var flygtet fra butikken. Han blev anholdt og sigtet for røveri.

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.