Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Gemte narko hos mor – idømt flere års fængsel

Af anders@sommersangdigital.dk

En 31-årig mand blev mandag idømt tre et halvt års fængsel mindre end en måned efter, at politiet fandt et skunklaboratorium og en del kokain og heroin i en bygning i det sydlige Aarhus.

 

Det var et tip fra en borger, der den 17. november førte politiet til en adresse, hvor en staldbygning var blændet helt af. Inde i bygningen fandt betjentene et fuldt etableret væksthus med 121 store skunkplanter, et halvt kilo kokain og omkring 50 gram heroin.

 

Stalden tilhørte en kvinde i 60’erne, men det viste sig hurtigt, at det var hendes 31-årige søn, der uden hendes vidende, brugte stalden til lyssky aktiviteter.

 

En værdi på mange tusinde kroner

Han blev anholdt få dage efter, og mandag erkendte han i Retten i Aarhus at have været i besiddelse af narkoen med henblik på at sælge det videre. Han forklarede, at han havde troet, at narkoen ikke ville blive opdaget, når det lå en bygning ude på landet.

 

”Dommen viser, hvor alvorligt retten ser på salg af hård narko, og de 50 gram heroin og 500 gram kokain er faktisk en anseelig mængde, som har en værdi på mange tusinde kroner på gadeplan, ” siger anklager Bjørn Sørensen.

 

Den 31-årige modtog dommen og ankede ikke.

 

 

Del artikel


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.