Genial gaveidé: Giv en stor vinoplevelse i julegave
Er du vinelsker med stort V?
Så skal du sætte kryds i kalenderen 27. marts – eller krydse fingre for, at en af dine gode bekendte gør det.
Her inviterer Mr. Ruby nemlig indenfor til en stor vinoplevelse med fantastiske flasker fra henholdsvis Tyskland og Frankrig.
Egentlig er det på ingen måde fair at sammenligne. Og så alligevel.
For de fleste tyske producenter af Pinot Noir går jo og drømmer om, at lave noget der er lige så enestående, som Bourgogne kan være, når det er allerbedst.
“Denne aften smider vi 6 tyske og 5 franske Pinot’er på vægten og måler og vejer dem for at finde ud af, hvilken vin der er bedst – og for at se, hvordan tyskerne klarer sig i det fine selskab.
Snyd ikke dig selv for denne oplevelse. Det bliver en Pinot Noir-aften af de helt store,” lyder det fra Mr. Ruby.
Læs også: Skjult perle i Aarhus: Træd ind i et univers fyldt med vidunderlige vine Smag 11 forrygende vine
For udover at være en prisvindende webshop og fysisk butik med fredagsåbent er Mr. Ruby også synonym med velbesøgte vinsmagninger.
Pønser du på at give sådan én i julegave, er smagningen ‘Bourgogne versus Spätburgunder’ den 25. marts 2025 et forrygende bud.

Aftenens program er ikke endeligt, men sikkert og vist er det, at deltagerne kommer til at smage 11 fantastiske flasker Pinot Noir fra bl.a:
Fra Tyskland: Daniel Twardowski, Bernhard Huber, Weingut Wöhrle, Weingut Jülg, Par les deux og Gebrüder Mathis.
Fra Bourgogne: To af Mr Ruby´s favoritter vil være med Benjamin Leroux og Pierre Vincent Girardin. De øvrige vælges snarest. Niveauet på Bourgognerne vil være minimum 1er cru.
Du kan booke billetter til smagningen her
Lad dig overraske
Når du er til vinsmagning hos Mr. Ruby, foregår det oftest semiblindt. For nok vil du få en liste over aftenens vine, men Jacob Ruby fortæller ikke, hvad der bliver serveret hvornår.
Alle får et kort udleveret, hvor man så kan plotte ind, hvor man tror, vinene kommer fra.
På den måde udvikler smagningen sig ofte til en sjov selskabsleg, hvor deltagerne hygger sig med at konkurrere om, hvor mange de kan gætte rigtigt.

“For mig er det den eneste rigtige måde at finde ud af, hvor langt tyskerne er kommet med deres Pinot Noir. Kan de måle sig med franskmændene?
Jeg har holdt smagningen før, og folk var mildest talt overraskede over resultatet,” fortæller Jacob Ruby og tilføjer:
“Du behøver på ingen måde at være nørd for at være med. Det handler simpelthen bare om at forholde sig til, hvad man smager og snakke om det. Der er mange, der kan sige noget virkelig fornuftigt om vin – uden selv at vide det.”
Lyder det som noget for dig eller en af dine nærmeste? Så skynd dig at booke billetter til smagningen.
Der er begrænsede pladser, så du skal ikke vente for længe.
Kan du slet ikke få nok Pinot Noir, er de årlige Spätburgunder Mesterskaber også værd at overveje. De er blevet så stor en succes i Aarhus, at de i 2025 også finder sted i København.
Vil du deltage i den aarhusianske udgave, skal du sætte kryds i kalenderen 8. maj 2025.
Læs mere om alle Mr. Rubys arrangementer og book billetter lige her