Unikt syn: Gode chancer for at se Supermåne i aften

Vejret i dag og i weekenden bliver ikke noget at råbe hurra for.
Det bliver en kølig omgang med byger henover landet. Næste uge ser anderledes spændende ud varmemæssigt – det kan du læse mere om her.
Men selvom vejret ikke matcher med sommerferie i dag, så er der alligevel en ret særlig ting, vi kan glæde os til.
I store dele af landet heriblandt Aarhus er der gode chancer for at opleve synet af en supermåne i aften. Det oplyser DMI.
Aftenens fuldmåne er årets tredje supermåne.
Befinder sig tættest på jorden
Månens afstand til jorden varierer noget i årets løb. Når månen står tæt på jorden, vil den lyse mere klart og virke større, det er det der kaldes en supermåne.
Netop i disse dage befinder månen sig tættest på jorden.
Men det smukke syn af månen vil i aften kunne ses godt mange steder. men en overgang bliver det mere skyet med regn- og tordenbyger og dermed vil en ordentlig månebeskuelse være umuligt.
For dem der går glip af synet i denne omgang, vil den næste fuldmåne i august også være en supermåne.