Gratis entré for firbenede: Nu kan du tage hunden med i biffen

Synes du heller ikke, at der findes noget meget hyggeligere end at se en god film med din hund?
Så læs endelig videre.
For nu er der nemlig snart hundebio i Øst for Paradis.
Firbenede superhelte
Søndag d. 21. maj kl. 14 viser biografen 90’er-klassikeren Hannibal og Jerry, som handler om drengen Hannibal og hunden Jerry, som viser sig at kunne tale.
Og i den anledning må du tage din hund med i biografen.
“Vi har afholdt Hundebio to gange før, og det har været en stor succes for både to- og firbenede.
Kombinationen af hund og biograf lyder måske lidt obskur, men rigtigt mange kommer faktisk uden hund og har stor glæde af at møde de firbenede æresgæster ude i gården inden filmen,” siger Sofie Jensen, der er projektleder på Filmklubben, i en pressemeddelese.
Du skal kun købe billet til dig selv, da der er gratis entré for hunde.
Inden filmen er den røde løber rullet ud i gården foran Øst for Paradis i Paradisgade.
Her er det muligt at hilse på hundene, og hundene kan hilse på hinanden.
De firbenede æresgæster får en lille goodiebag fra Bjæfferiet, som er en ny aarhusbaseret virksomhed, der sælger bland selv-slik for hunde, hvor man kan bestille mange forskellige varianter af naturlige kvalitetsgodbidder online.
Hvad: Hundebio
Hvor: Øst for Paradis, Paradisgade 9c
Hvornår: Søndag den 21. maj kl. 14
Arrangementet er del af Filmklubben, som hver måned viser en filmklassiker for børn og unge i alderen 10-15 år og deres nostalgiske voksne – og denne gang altså også familiens hund.