Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

“Vi har aldrig haft så travlt”: Hypet cafékæde åbner i Aarhus

Foto: Mad & Kaffe
Foto: Mad & Kaffe

Hvis du har været på smuttur i København, er du nok stødt på den populære café Mad & Kaffe.

Måske du har prøvet at få bord på en af deres fire lokationer uden held, måske du har spottet en kø, der strækte sig langt ud på gaden, eller måske du har været heldig at prøve kræfter med deres overdådige brunchmenu.

Mad & Kaffe rider på en bølge, der får dem til at virke nærmest ustoppelige. Og nu får vi langt om længe glæde af dem i Aarhus.

“Vi har aldrig haft så travlt, som vi har lige for tiden. Der er fyldt hver dag på alle vores nuværende lokationer. Vi er klar til en lokation mere.

Vi har nogle gode folk på de fire steder, så jeg føler mig 100 procent tryg ved, at vi åbner i Aarhus,” fortæller Benjamin Geisler-Helsted, direktør og medstifter, til MigogAarhus.

Skal passe til Aarhus

Benjamin Geisler-Helsted står bag Mad & Kaffe sammen med Joakim Wridt og David Andersen.

De driver i dag Mad & Kaffe på fire lokationer: Vesterbro, Frederiksberg, Amagerbro, Lyngby og inden længe Smilets By.

"Vi har aldrig haft så travlt": Hypet cafékæde åbner i Aarhus
Foto: Mad & Kaffe. Joakim Wridt, Benjamin Geisler-Helsted og David Andersen.

Mad & Kaffe har haft en drøm om at åbne i Aarhus i mange år. Det rigtige lokale har bare ikke været der før nu:

“Den her gang var den der bare. Vi gik ind i lokalet, og så var vi ikke i tvivl.”

De vil dog endnu ikke afsløre, hvor de åbner, men Benjamin fortæller, at det ligger centralt, og at lokalet kan det hele.

“Der er store vinduer og ret meget udeservering. Det er hverken for stort eller for småt. Det er intimt og hyggeligt med 55 siddepladser indenfor,” fortæller Benjamin Geisler-Helsted og fortsætter:

“Vi er igang med at designe det. Det skal laves helt om. Der skal være en rød tråd til vores andre lokationer, men vi vil samtidig gerne, at den her bliver noget helt andet.

Det skal passe til Aarhus. Vi vil ikke være københavnerne, der kommer til Jylland. Vi skal ramme viben i Aarhus, og det kræver, at vi er der hele tiden og lærer vores gæster at kende.”

Byg-selv-brunch og comfort food

Mad & Kaffe er en café, hvor der er plads til alle, og hvor det skal føles rart at være for stamgæster, der skal have deres daglige morgenkaffe, såvel som turister, der skal ud og have en stor brunch.

Caféen har fokus på æstetik i alt, hvad de gør, og de har åbent fra morgen til aften.

“Vores brunch er vores main. Det er der, vi har flest gæster. Men vores frokost og aften er også kæmpestore,” fortæller Benjamin Geisler-Helsted.

I formiddagstimerne står menuen på byg-selv-brunch, mens frokost- og aftenkortet byder på comfort food fra øverste hylde.

“Vores køkkenchef David er vanvittig dygtig. Vi tager en ny trend til os og skaber nye, hver gang vi skifter menu, så man kan få det, der rører sig. Vi holder os aktuelle. Vi udvikler og udvikler,” fortæller Benjamin Geisler-Helsted.

Og så har de selvfølgelig et stort fokus på kaffe.

“Kaffe er jo halvdelen af vores navn. Vi fokuserer enormt meget på at have den bedste kaffe,” forklarer Benjamin Geisler-Helsted.

Benjamin forventer, at Mad & Kaffe er klar til at slå dørene op i Aarhus midt i september, og så må tiden vise, om aarhusianerne er lige så vilde med konceptet, som københavnerne er.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.