Stor nyhed: International kæde erstatter Jensens Bøfhus i Aarhus

Det kom som et stort chok for mange, da det i november blev meldt ud, at Jensens Bøfhus var fortid i Danmark.
Men de 12 restauranter rundt omkring i landet får heldigvis nyt liv, da Bone’s har overtaget dem alle.
Nogle af restauranterne bliver lavet om til de populære Bone’s-restauranter, og så får enkelte restauranter helt nyt liv.
Det internationale italienske koncept L´Osteria rykker nemlig ind i flere Jensens Bøfhus-restauranter – først på Nytorv i Aalborg til sommer og senere i landets tre største byer.
Her i Aarhus regner man tidligst med at kunne at slå dørene op i foråret 2027. Der arbejdes på en godkendelse til restauranten i Tilst, men andre placeringer er også i spil.
Det fortæller Jan Vinther Laursen, direktør hos Bone’s, til MigogAarhus.
Læs også: Helt slut: Jensens Bøfhus lukker i hele landet Alt det bedste fra Italien
Hos L´Osteria kan vi glæde os til sprøde pizzaer, hjemmelavet pasta, lækre antipasti, desserter og selvfølgelig udvalgte vine.
“Når man træder ind hos L’Osteria, får man straks følelsen af en ægte italiensk osteria. Familier, venner og par, både unge og ældre, samles her om god mad.
Her er livlig stemning, latter og den karakteristiske duft af italiensk madlavning. Et åbent og indbydende sted med plads til alle,” lyder beskrivelsen.
Læs også: “Fine but fucked”: Ny restaurant byder på specielt koncept L´Osteria åbnede dørene i 1999 i Nürnberg, og siden da har de taget verden med storm.
I dag finder du restauranter i byer som Berlin, München, Hamborg, Wien, Amsterdam og Warszawa.
“Siden 2015 har vi også haft vores egen pastafabrik i Nürnberg. Vi producerer selv Maccheroni, Strozzapreti, Tortellone m.fl. og vi planlægger allerede mange flere varianter,” fortæller de.