Kåret af kollegerne: Jakob Poulsen vinder stor pris
For nylig kunne han løfte trofæet som dansk mester efter sin første sæson i spidsen for AGF.
Nu får Jakob Poulsen endnu et trofæ til samlingen – trænerkollegaerne har nemlig udpeget ham som Årets Træner 2025/2026.
Hidtil er prisen blevet uddelt efter kalenderåret, men som noget nyt kårer DBU og GameChanger nu Årets Træner på baggrund af sæsonen.
Vinderen findes blandt alle danske trænere i de øverste rækker på kvinde- og herresiden, danske trænere i udlandet samt Herrelandstræneren, Kvindelandstræneren og U21-landstræneren.
Bred og tydelig anerkendelse
I år faldt valget altså på Jakob Poulsen, der snupper førstepladsen foran Niels Frederiksen (Lech Poznań) og Thomas Nørgaard, der netop er skiftet fra Sønderjyske til Brøndby IF.
Læs også: CL-kvalifikation: AGF skal møde europæisk storhold “Kåringen vidner om en bred og tydelig anerkendelse i fodboldmiljøet. I løbet af sæsonen har Jakob Poulsen videreudviklet det fundament, der allerede var skabt i AGF, og sat sit tydelige præg på holdets udtryk.
Det ses særligt i den modige og dominerende spillestil kombineret med klar struktur og høj intensitet,” siger Henrik Clausen, træneruddannelseschef hos DBU, der fortsætter:

“Jakob Poulsen kombinerer en solid erfaring fra sin spillerkarriere med en sund nysgerrighed og et stærkt ønske om løbende at udvikle sig fagligt som træner.
Kendetegnende for Jakob er også, at han evnen og viljen til at dele sine perspektiver og udfordre eksisterende antagelser – altid med afsæt i spillet og spillerne.
Og uanset situationen i ligaen fastholdt Jakob fokus på processer, udvikling og det, han selv og holdet kunne kontrollere.”
Overrasket midt under møde
Selv blev Jakob Poulsen noget overrasket, da AGF-truppen og staben overraskede ham med nyheden under et møde, der ellers skulle handle om noget helt andet.
“Jeg er virkelig stolt. Det er meget stort for mig og en fantastisk hæder – ikke kun til mig, men til hele min stab og til hele holdet.
Jeg er også stolt over, at det er kollegaerne, der har stemt på mig, for det er ikke bare mig, der har præsteret godt i sidste sæson.
Det er jo hele holdet, spillerne og min dygtige stab.
Det vi har præsteret sammen har en stor andel i den her pris, som jeg er meget glad for,” siger Jakob Poulsen.