Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Jamaicansk dub/reggae-legende gæster Aarhus

Af anders@sommersangdigital.dk

Jamaicanske Lee “Scratch” Perry hører til klodens fineste reggae-producere og er samtidig en regulær dub-pionér. Sammen med guyanske Mad Professor skaber han et unikt lydunivers af den både dansable, medrivende og yderst stemningsfulde slags.

 

Lee “Scratch” Perry

Lee “Scratch” Perry, der blandt utallige andre har arbejdet sammen med Bob Marley And The Wailers, begyndte allerede i slutningen af 50’erne at indspille musik, men det var først, da han i 1968 lavede sit eget pladeselskab, Upsetter Records, at der for alvor begyndte at ske ting og sager. Singlen “People Funny Boy” solgte i omegnen af 60.000 eksemplarer alene i Jamaica og var et tidligt vidnesbyrd om mandens meget innovative tilgang dét at skabe musik – han benyttede sig af et sample og mere eller mindre skabte det klassiske reggae-beat.

 

Perry, der allerede på dette tidspunkt blev betragtet som lidt af en excentriker, dannede gruppen The Upsetters, udgav op igennem 70’erne adskillige singler og album, der alle klarede sig flot i både UK og Jamaica, og som ligeledes demonstrerede mandens eksperimenterende tilgang til stoffet.

 

Grammyvinder

I det nye årtusind har Perry fremstået mere vital end nogensinde – i 2003 vandt han en Grammy for bedste reggae-album (“Jamaican E.T.”), og året efter udråbte Rolling Stone ham til én af verdens 100 største kunstnere nogensinde. Senere samarbejdede han blandt utallige andre med folk som Andrew W.K. og Keith Richards, lige som han blev samplet af Animal.

 

Mad Professor

Mad Professor betragtes som én af de største og vigtigste producere i den såkaldte anden generation af dub/reggae. Foruden Lee “Scratch” Perry har han arbejdet med navne som Sly And Robbie, Pato Banton, Jah Shaka og Horace Andy, lige som han har været involveret i projekter med navne uden for det gængse dub/reggae-miljø – navne som Sade, Massive Attack og The Orb.

Arrangeret i samarbejde med Jam Link Int. og Caribbean Kitchen.

 

Dato: 12. april 2016

Pris: 200,-

Scene: VoxHall

Billetsalg: Fondenvoxhall.dk

 

 

Del artikel


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.