Se videoen: Kæmpe hval svømmer ved Aarhus Ø
Forrige uge blev en stor hval spottet i Aarhus Bugt fra 44. etage i Lighthouse.
Aarhus Øje delte en video af en stor hvid hval, der formentlig var en belugahval.
Læs også: Usædvanligt syn: Stor hval spottet i Aarhus Bugt Nu er endnu en hval blevet set ved Aarhus Ø.
Torsdag formiddag kl. 9.40 så Casper Bech en hval fra 43. sal i Lighthouse. Hvalen svømmede forbi helt tæt på kanten. Først troede han, at det var en klump vandmænd, men han fandt hurtigt ud af, at det, ifølge ham, var noget meget flottere.
“Vil formentlig dø”
Der er formentlig tale om en pukkelhval. Det fortæller Rune Kristiansen, der er biolog og havekspert ved Kattegatcenteret, til TV 2 Østjylland.
I løbet af den sidste måned har hvalen Hartwin svømmet rundt i de danske farvande, og det er højst sandsynligt den, der nu er kommet til Aarhus.


Biologen fortæller, at det ligner hvalen har en hudsygdom, som den kommer til at dø af:
“Den vil formentlig dø af det. Den har svømmet med det i lang tid, og dens adfærd med at søge herind tyder også på, den måske er ved at lukke ned og søger en stille død herinde,” fortæller Rune Kristiansen til TV 2 Østjylland.
Han opfordrer til, at man holder afstand og lader hvalen være i fred.