Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

21. november 2021
Kl. 14.00 - 16.00

Dohnanyi, Webern, Martinu & Langgaard

Kammerkoncerterne med Aarhus Symfoniorkester er en unik mulighed for at opleve den klassiske musiks mest intime øjeblikke – og komme tættere på symfoniorkestrets medlemmer. Koncerterne er sammensat til lejligheden af musikerne selv efter personlig smag og efter hvilke værker, de synes udfordrer og fremhæver deres sammenspil.

Program
E. v. Dohnanyi
Serenade

A. Webern
Langsamer Satz

B. Martinu
Strygetrio nr. 2

R. Langgaard
Strygekvartet nr. 6

Medvirkende
Matthias von Niessen
violin

Hayato Ishibashi
violin

Ático Razera
bratsch

Fang-Yu Liang
cello

Arrangør: Aarhus Symfoniorkester

 

Finder sted: Musikhuset Aarhus

Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.