Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

12. juli 2021
Kl. 18.00 - 20.00

Marie Carmen & Benjamin Koppel

Once in a lifetime intimkoncert

Søskendeparret Marie Carmen og Benjamin Koppel gæster eksklusivt Århus Jazz Festival.

Foruden at være Danmarks nok mest kendte gospel- og soulsanger er Marie Carmen Koppel også en fremragende jazzsangerinde, hvilket hun for alvor viser på albummet Brooklyn Jazz Session. Albummet er optaget i 2010 New York City med amerikanske stjerner som Kenny Werner (piano), Scott Colley (bas) og kometen Johnathan Blake (trommer). 

Musikken er komponeret af stjernesaxofonisten Benjamin Koppel, mens tekst og lyrik udelukkende er forfattet af Marie. 

Glæd jer til en aften hvor Marie Carmen Koppel (vokal), Benjamin Koppel (sax) og Søren Bebe (piano) indbyder til intim koncert i VinDanmarks autentiske lokaler, med plads til kun 50 publikummer i smukke omgivelser.

 

Finder sted: Vindanmark

Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.