Hopper med på bølgen: Kendt grillbar indfører energitillæg
Det er ikke nemt at drive forretning for tiden.
De stigende energi- og fødevarepriser får butikkernes udgifter til at skyde i vejret, mens indtægterne har svært ved at følge med.
Senest meldte et af Aarhus’ populære bagerier, Mor Anna, ud, at de som en konsekvens af energisituationen indfører et energitillæg på 2 kroner ekstra per ekspedition for at komme gennem krisen med skindet på næsen.
Bageriets kunder vil derfor fremover blive opkrævet 2 kroner ekstra pr. ekspedition.
Nu hopper Havnens Perle også med på vognen og indfører et energitillæg på 3 kroner per ordre. På Facebook skriver de bl.a.
“Som så mange andre mærker vi nu for alvor de vildt høje energi priser. 400.000 kr. er betalt i dag.
Derfor har vi allerede haft lukket ned for nogle maskiner mm i et stykke tid. Dette kan give lidt ekstra ventetid, men kun når vi har meget travlt.”
Møder opbakning fra kunderne
I kommentarsporet er der dog ingen sure miner at spore over tillægget blandt grillbarens følgere. Tværtimod faktisk.
En bruger skriver bl.a.
“Hæv i bare det energitillæg til 5 kr. Og oplys lige MobilePay nr eller box nr, så får i lige lidt ekstra herfra” mens en anden bruger følger trop og skriver:
“Fuldt forståeligt med et tillæg, og hæves prisen for jeres produkter er det også ok herfra. Det vigtigste er at I kommer igennem krisen.”