Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Prisen stiger snart: Køb dit NorthSide-armbånd nu

Billede2
Foto: Hjalte Gregersen

2024 markerer 13. udgave af NorthSide.

Traditionen byder Aarhus-festivalen på masser af musik, storstilet underholdning og selvfølgelig det økologiske, plantebaserede madudvalg.

Og som noget nyt i år har NorthSide valgt at være helt transparente omkring billetprisens stigninger og samtidigt gøre det ekstra fordelagtigt at sikre sin festivalbillet tidligt.

Frem til 2. februar kan du nemlig få fat i en partoutbillet til alle tre dage på festivalen for kun 1.895 kroner + gebyr.

Vil belønne partout-gæster

NorthSide har tidligere meldt ud, at prisen for en partoutbillet kommer til at stige af tre omgange.

Prisen stiger snart: Køb dit NorthSide-armbånd nu
Foto: Hjalte Gregersen

Ifølge festivalchef Brian Nielsen skyldes det, at flere festivalgængere køber billetter til en eller to dage.

”Vi vil som festival gerne honorere de gæster, der vælger at deltage alle tre dage på NorthSide. Derfor har vi prioriteret at skabe en ny pristrappe, som gør det mere fordelagtigt for vores partoutbillet-gæster”, udtaler Brian Nielsen.

Prisen for adgang til alle festivaldagene kommer altså til at stige i tre etaper:

  • 2. februar stiger prisen til 2.095 kr. + gebyr
  • 4. marts stiger prisen til 2.395 kr. + gebyr
  • 3. april stiger prisen til 2.495 kr. + gebyr

Så det kan godt betale sig at få samlet festivaltropperne tidligt – om det så er din søster, yndlingskollegaen eller de gamle studiekammerater, som heller ikke skal gå glip af årets festligheder i Eskelunden.

Noget for enhver smag

Både på mad- eller musikprogrammet har NorthSide noget for enhver smag i vente.

Prisen stiger snart: Køb dit NorthSide-armbånd nu
Foto: Viktor Willemoes

Festivalen afslørede inden årsskiftet de første 22 artister, som tæller alt fra de internationale triphop-mastodonter Massive Attack og det fremadstormende pop-ikon Troye Sivan til den danske raptrio Malk De Kojn og hitmageren D1MA.

Her er det foreløbige lineup:

  • Afskum
  • Amyl & the Sniffers (AUS)
  • August Høyen
  • Barselona
  • Blanco White (UK)
  • Coi Leray (US)
  • D1MA
  • Jehnny Beth (FR/UK)
  • Jonah Blacksmith
  • Kaizers Orchestra (NO)
  • Kaytranada (CAN)
  • Malk de Koijn
  • Massive Attack (UK)
  • Shame (UK)
  • Slowdive (UK)
  • The Clockworks (IRE)
  • The Smile (UK)
  • Troye Sivan (AUS)
  • Ukendt Kunstner
  • VETO
  • Vince Staples (US)
  • 070 Shake (US)

Om du er til postpunk, rap eller den alternative musikscene, så er der med garanti noget, som skal skrives på din to do-liste for NorthSide anno 2024.

Årets NorthSide bliver afholdt 6.-8. juni i Aarhus.

Du kan købe din partoutbillet lige her

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.