Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Fik taget kørekortet: Porsche drønede forbi politiet med 115 km/t i byzone

politi-1024x585-1

Det blev dyrt for en bilist i en hurtig Porsche at køre alt for stærkt.

Et par færdselsbetjente fra Østjyllands Politi kontrollerede fredag aften bilisternes fart på Ringvejen og de omkringliggende veje i det vestlige Aarhus.

Fra omkring kl. 17.00 til 18.30 uddelte betjentene to klip i kørekortet til bilister, der kørte for stærkt på Silkeborgvej ved Birkeparken, hvor der er en fartgrænse på 50 km/t.

Herefter holdt de en pause, inden de kl. 21.00 stillede sig klar igen på det stræk, hvor klippene var uddelt.

Betragtes som vanvidsbilist

Kort efter kom en bilist kørende med 98 km/t – han blev standset og sigtet og fik en betinget frakendelse af kørekortet.

Få minutter senere var den gal igen, da en 35-årig mand kom drønende i sin Porsche forbi betjentene, der målte bilen til at køre mindst 115 km/t.

Han blev indhentet og dirigeret ind til siden af patruljen, der tog kørekortet fra ham på stedet.

En fartoverskridelse på over 100 procent figurerer i politiets systemer som vanvidskørsel, og det vil normalt udløse en ubetinget frakendelse af kørekortet i seks måneder.

Men da den 35-årige næsten lige havde fået kørekortet tilbage efter en tidligere frakendelse, blev det doblet op til et års frakendelse.

Desuden kan han se frem til en bøde på 6000 kroner.

Del artikel


Korte videoer

Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.