Skål ohøj: Kom med på Gin & Tonic Cruise i Aarhus

Er du også helt vild med G&T? Og har du mod på at kombinere din favoritdrink med et minicruise i Aarhus?
Så er det godt nyt! For Gin & Tonic Cruise vender nemlig tilbage i sommeren 2024, og der er planlagt 30 ture i Aarhus. Det skriver Mr. Gin i en pressemeddelelse.
Du kan derfor til sommer endnu engang komme på en uforglemmelig og historisk sejltur ombord på den smukke bugserbåd Jakob, der danner ramme om Gin & Tonic Cruise i Smilets by.
Kom i sommerstemning til søs
Gin & Tonic Cruise varer halvanden time, og undervejs bliver du skænket tre yderst velsmagende gintonics.
Mr. Gin samarbejder med verdens førende tonicbrand Fever-Tree, så der bliver kræset om de tre drinks, som serveres ombord.
Sejlturen starter ved Dokk1 og tager dig forbi aarhusianske seværdigheder som Lighthouse, Bestseller-bygningen, Navitas samt Honnørkajen og Toldboden.
Undervejs vil Mr. Gins guide præsentere de forskellige gins og fortælle kort om et par af de seværdigheder, du sejler forbi.
Stemningen ombord er uformel og hyggelig, og der er rig mulighed for at få en hyggesnak og komme i sommerstemning.
Ekstremt populært koncept
Tilbage i 2021 fandt den første sejltur sted i Aalborg, hvor der undervejs blev serveret tre gin & tonics.
Dermed var Gin & Tonic Cruise født, og det medførte samme sommer hele 21 ture.
Siden er det populære koncept bare vokset og vokset. Nu er sejlturene udover Aalborg også at finde i Silkeborg, København og Aarhus.
Prisen for en billet til næste års Gin & Tonic cruise er 399 kr. og i prisen er følgende inkluderet: • 1,5 times sejlads
- 3 velsmagende Gin & Tonic med prisvindende gin og tonic fra Fever-Tree
- Kort præsentation af de forskellige drinks
- Pose med snacks og vand
- Smag og køb – køb de gin, som bliver serveret ombord, til Danmarks skarpeste priserTurene finder sted på udvalgte fredage henover over sommeren. Der sælges kun 30 billetter til hver tur og de kan købes her:https://mrgin.dk/products/gin-tonic-cruise-2024-aarhus
Hvad: Gin & Tonic Cruise
Hvor: Båden sejler fra Dokk1
Hvornår: Sommeren 2024
Du kan læse mere om Gin & Tonic Cruise og købe billetter lige her