Lang kø til Aarhus’ nye morgenburger – de første 500 burgere blev revet væk

Så kom dagen, hvor byens første “rigtige” morgenmads-burger så dagens lys. Allerede fra morgenstunden stod folk i kø. For det første var der gratis burgere. Det trækker altid mange mennesker. Nysgerrigheden trak også en del til. De ville afprøve burgeren, da idéen er ny i Aarhus. Vi talte med nogle stykker, som var mere end normalt begejstrede for konceptet. De arbejdede i detailbutikkerne på Strøget, og mente, at morgenburgeren var som sendt fra himlen til dem, som møder lidt sent, og ikke gider spise morgenmad derhjemme.
Umiddelbart lyder det for enkelt
Burgeren bestod af en briochebolle, æg – blanding mellem et spejlæg og et smilende æg, moden avocado, tørsaltet bacon og ikke mindst en cheddarost. Umiddelbart lyder det enkelt. Men det, som gør, at vi får en oplevelse ud over det sædvanlige, er råvarerne. Det er de bedste og alle særligt udvalgt.
Biodynamiske æg i verdensklasse
Æggene er vigtige. Men ikke kun æggene, men i høj grad også hvor de kommer fra. Æggene kommer fra gården Birkelund. Den ligger i Sønderjylland, og er kendt som en af de få gårde, der producerer biodynamiske æg. Du får også tørsaltet bacon, som ikke er pumpet, som det meste supermarkedsbacon er. 1-0 til WeDoBurgers. Med det træk, rykker de et skridt op på smag.
Altid billig kaffe
En kaffe, som er til at betale. WeDoBurgers ligger tæt på Strøget i Aarhus. Her får man sjældent noget billigt smidt i nakken. Kaffe til 13 kroner for en kop – kaffen er ledsager til morgenburgeren, så derfor må det ikke koste så meget, fortæller Christoffer No. Ud over kaffen, så kan du også købe frisk økologisk, koldpresset juice til morgenmaden. Vi kan forvente en opvisning i velsmag. Der bliver tre forskellige varianter.