Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Lokal sejr: Danmarks bedste flødeost kommer fra Risskov

Jama Ost i Risskov vinder endnu engang for deres rørte flødeost. Foto: FødevareDanmark
Jama Ost i Risskov vinder endnu engang for deres rørte flødeost. Foto: FødevareDanmark

Der var smil og stolthed hos Jama Ost i Risskov, da Ostehandlerforeningen for Danmark og FødevareDanmark kårede vinderne af Danmarks bedste ostedelikatesser på fødevaremessen Foodexpo i Herning.

Her kunne den aarhusianske ostehandler tage prisen for Danmarks bedste rørte flødeost uden hvidløg, lyder det i en pressemeddelelse fra FødevareDanmark.

“Vi er simpelthen så glade og stolte. Det er hele virksomheden, der arbejder for det her hver eneste dag, så det betyder rigtig meget, at det bliver anerkendt.

Og så gør det jo ikke noget, at det er forbrugerne selv, der bestemmer. Det giver da sejren en ekstra dimension”, siger Manfred Schedler, indehaver af Jama Ost.

Danmarks bedste ostedelikatesse er nemlig en publikumskonkurrence, hvor det er Foodexpo-messens besøgende, som blindsmager de forskellige ostedelikatesser og efterfølgende stemmer på deres favoritter. 

Kåringen skaber salgsboom

Flødeosten, som Jama Ost vinder med, vandt også konkurrencen for to år siden, og dermed cementerer den aarhusianske ostehandler sin position som en af landets bedste. 

“Vi kan jo mærke det, når vi vinder. Sidste gang måtte vi ud at investere i en større maskine, fordi nærmest over natten solgte ti gange så meget flødeost som tidligere.

Vores vinderost er en frisk vare uden konserveringsmidler, som vi producerer flere gange om ugen – både til butikken og til vores engroskunder.

Det er en flødeost lavet på en blanding af to forskellige flødeoste med friske løg og urter. Den er helt enkel, men den skal bare sidde lige i skabet”, siger han.

Fremtiden er lys for det specialiserede ostehåndværk

Hos FødevareDanmark ser man konkurrencen som et stærkt udstillingsvindue for det danske ostehåndværk.

“Det er både spændende og relevant at samle nogle af landets dygtigste ostehandlere og lade dem dyste på deres specialiteter.

Det giver en god anledning til at holde egne produkter op mod andres. Det er noget, der både skærper fagligheden og udvikler håndværket”, siger direktør Leif Wilson Laustsen.

Han fremhæver samtidig det høje niveau blandt deltagerne.

“Niveauet i år har været rigtig højt, og det er tydeligt, at der bliver arbejdet seriøst med kvaliteten ude i butikkerne.

Det lover godt for fremtiden for det specialiserede ostehåndværk i Danmark”, siger Leif Wilson Laustsen.

I alt blev 20 ostedelikatesseprodukter bedømt i forbindelse med konkurrencen.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.