3 flasker og nogle shots: Mænd stjal vodka og tog til morgenfest

4 mænd glemte at betale, da de søndag morgen var i Aldi for at hente vodka.
Derfor kontaktede personalet i dagligvarebutikken politiet kl. 8.08, skriver Østjyllands Politi i døgnrapporten.
Tyveriet fandt sted på Kamma Klitgårds Gade, kort efter butikken var åbnet.
Mændene stjal 3 flasker vodka og nogle vodkashots, hvilket blev opdaget af et par medarbejdere, som kortvarigt fulgte efter mændene, da de gik fra butikken.
Fandt frem til morgenfest
Da politiet kom frem, kunne personalet pege betjentene i retning af en lejlighed i området, hvor det var tydeligt at høre, at der var gang i en morgenfest.
Patruljen aflagde festen et besøg, og her traf de 4 mænd, der passede meget nøjagtigt på dét signalement, butiksmedarbejderne havde givet.
I lejligheden stod der desuden 2 uåbnede vodkaflasker af samme mærke som dem, der kort forinden var blevet stjålet fra butikken.
Derfor blev de 4 mænd på 26, 22, 22 og 20 år sigtet for tyveri. De 2 uåbnede vodkaflasker blev beslaglagt.