Søger statister i Aarhus: Nu kan du være med i populær TV 2-serie
Efter optagelser på Fyn er turen nu kommet til Aarhus, hvor den populære TV2-serie “Danefæ” søger statister til kommende optagedage både før og efter sommerferien.
For dem, der kunne drømme om at komme med foran kameraet allerede inden ferien, er det altså nu, man skal være hurtig.
Første optageblok ligger nemlig allerede fra 16. juni til 14. juli, og her filmes der på hverdage i dagtimerne. Optagelserne kommer primært til at finde sted i Aarhus midtby og omkring Moesgaard.
Søger statister i mange aldre
Produktionen leder efter statister i aldersgruppen 25 til 75 år, og der søges alle typer og etniciteter til de mange forskellige roller.
Selv hvis man ikke kan nå at være med i første omgang, er der også nye muligheder senere. Produktionen oplyser nemlig, at blok 2 først filmes på den anden side af sommerferien, og at der i den forbindelse vil komme et nyt opslag.
Bliver man udvalgt som statist, sker kontakten direkte og personligt. Lønnen lyder på 750 kroner plus feriepenge for én arbejdsdag, udbetalt som A-løn.
Samtidig lyder der et tip til dem, der gerne vil mere end bare denne ene produktion: Der er også andre statistopgaver i Jylland, og flere er ifølge DASK på vej.
Du kan tilmelde dig som statist lige her.