Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

FDM melder ud:  Ny type p-afgift kan være ulovlig

Foto: FDM
Foto: FDM

Hvad der virker som en smart digital løsning, der samtidig sparer parkeringsselskaberne for at have p-vagterne gående rundt, kan meget vel være ulovlig.

Det er de stadig flere p-anlæg, hvor et kamera aflæser bilisternes nummerplader ved ind- og udkørsel, der er problemet.

Får bilisten ikke betalt, eller er der på anden vis parkeret ulovligt, sættes p-afgiften nemlig ikke i bilens forrude, men kommer i stedet elektronisk.

Ofte med dages forsinkelse og uden mulighed for, at bilisterne får at vide, at de – måske – har parkeret ulovligt.

Men de ”usynlige” p-afgifter er i strid med reglerne om kontrolafgifter på private parkeringsområder, skriver FDM i en pressemeddelelse.

”Vi har i FDM fra første færd været sikre på, at reglerne ikke giver p-selskaberne lov til blot at sende parkeringsafgiften med posten, fordi man har valgt at spare p-vagten væk.

Reglerne er ganske klare: Afgiften skal sættes i forruden eller gives til føreren.

Parkeringsselskabernes model, hvor registrering ved ind- og udkørsel bruges til at sende en p-afgift i stedet for at sætte den på bilen, er i FDMs optik kun til fordel for parkeringsselskaberne og deres indtjening,” siger Dennis Lange, der er chefkonsulent i FDM.

Derfor er det et problem

Problemet er bl.a., at bilisten ikke har en reel mulighed for at modbevise en afgift eller i øvrigt indsamle relevant dokumentation.

”Med modellen fratages bilisten muligheden for at tage sine forholdsregler – f.eks. at tage billeder af forholdene – i forbindelse med udstedelse af afgiften, da man først gøres bekendt med afgiften dage eller uger senere.

Dernæst er der en stor risiko for, at afgiften rammer den forkerte, da den sendes til den registrerede ejer/bruger af bilen, der ikke nødvendigvis er den samme som føreren,” påpeger Dennis Lange.

Både Forbrugerombudsmanden og transportministeren deler FDMs opfattelse af de digitale p-afgifter.

Forbrugerombudsmanden præciserede i juli 2024 over for parkeringsselskaberne, at p-afgifter skal sættes i forruden eller overdrages fysisk til føreren af bilen.

I denne måned er Parkeringsklagenævnet, der behandler klager om p-afgifter på privat område, indkaldt til orienteringsmøde i Transportministeriet.

”Vi er glade for, at Forbrugerombudsmanden og transportministeren læser bekendtgørelsen på samme måde som FDM. Der er brug for en afklaring, og vi håber, at der fremadrettet ikke vil være tvivl om, hvordan reglerne skal forstås,” siger Dennis Lange.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.