Aarhus-ikon solgt: Fortsætter i samme ånd med kendt ansigt
Et af Aarhus’ mest ikoniske spisesteder er gået ind i en ny æra. Restaurant Kohalen har fået nye ejere, efter at Rita, der sammen med sin mand Jes har stået bag stedet i næsten tre årtier, har valgt at give stafetten videre.
De nye ejere er Thomas Fredin, Jacob Stoffer Appel og Heino Lee Appel, som officielt overtog restauranten i februar 2026.
Men selv om ejerskabet har skiftet hænder, er ambitionen klar: Kohalen skal fortsætte i samme ånd som hidtil.
Det understreger restauranten i et opslag på Facebook.
For Rita har det været afgørende, at stedet blev ført videre med respekt for både historien, stemningen og den særlige sjæl, der har gjort Kohalen til en institution i Aarhus.
“Det har været vigtigt for mig, at Kohalen fortsætter i samme ånd som altid. Thomas og Jacob forstår stedet og deler kærligheden til både traditionerne og gæsterne,” lyder der fra Rita i Facebook-opslaget.
Rita fortsætter som værtinde
Selv om overtagelsen allerede fandt sted 23. februar 2026, siger Kohalen ikke farvel til det ansigt, mange gæster forbinder med restauranten.
Rita vil nemlig fortsat være en del af stedet i de kommende år og stadig kunne opleves på gulvet som værtinde.
Dermed bliver den nye æra ikke et brat opgør med fortiden, men snarere en videreførelse af det, gæsterne kender. Med sit nærvær og sin varme bliver Rita fortsat en central del af oplevelsen på den aarhusianske restaurant.
Et stykke aarhusiansk restaurantkultur
Kohalens historie går helt tilbage til starten af 1900-tallet, og restauranten har gennem generationer været et samlingspunkt for både aarhusianere, stamgæster og besøgende udefra.
Med klassisk dansk mad, kolde Ceres-øl og snaps i de velkendte rammer har stedet opnået nærmest legendarisk status i byen.
For de nye ejere er købet derfor ikke bare en forretningsbeslutning, men også et spørgsmål om at føre en vigtig del af den danske restaurantkultur videre.
“Thomas, Heino og jeg har valgt at købe Restaurant Kohalen, fordi den er en vigtig del af den danske restaurantkultur. Ånden og sjælen fylder så meget på stedet, og vi elsker selv at komme her og spise. Fremtiden bringer mange gode stunder med alle stamgæsterne, og målet er den perfekte oplevelse inden for mad, øl og snaps,” siger Jacob Stoffer Appel.
Erfaring fra Aarhus’ restaurationsliv
De nye ejere kommer med solid erfaring fra branchen. Thomas Fredin har arbejdet i 12 år på Teater Bodega i Aarhus, hvor han har beskæftiget sig med klassisk dansk gastronomi og værtsskab.
Jacob Stoffer Appel har desuden næsten 20 års erfaring med drift af værtshuse og restauranter i Aarhus og resten af Jylland.
Heino Lee Appel er også en del af ejerkredsen, men vil i det daglige primært have fokus på sin kosmetologforretning Luxury House, mens Thomas og Jacob står for den daglige drift og udvikling af Kohalen.
Traditionerne bliver, forbedringerne kommer
Selv om nye kræfter er kommet til, bliver fundamentet det samme. Personalet fortsætter uændret, de klassiske opskrifter bevares, og gæsterne skal fortsat møde den stemning, som gennem årene har gjort Kohalen til noget særligt.
Samtidig er der allerede sat gang i flere ændringer. Restauranten har fået ny terrasse og nye gulvtæpper, og åbningstiderne bliver udvidet, så der fremover holdes åbent alle ugens dage samt flere aftener.
“Rita er værtinden med stort V, og hun er en kæmpe del af Kohalens DNA. Derfor har det været utrolig vigtigt for os, at hun fortsætter som en del af teamet,” lyder det fra de nye ejere.
Med andre ord står Kohalen foran et ejerskifte, men ikke et identitetsskifte. Den nye tid skal bygges på det gamle fundament, så gæsterne stadig kan sætte sig til bords til den samme velkendte oplevelse, bare med friske kræfter bag roret.