Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Tuborg giver en omgang for de danske værtshuse og bodegaer

Hver fredag i februar giver Tuborg en omgang på landets værtshuse og bodegaer. Det sker for at hjælpe landets værtshuseog bodegaer, der siden den økonomiske krise sluttede, har haft det svært. Tal fra HORESTA, hovedorganisation for hotel-, restaurant- og turisterhvervet, der repræsenterer ca. 1.800 virksomheder, viser, at under krisen begyndte forbrugerne at gå på bodegaer og værtshuse igen, men da krisen ebbede ud efter 2011, skiftede forbrugerne bodegaerne og værtshusene ud med caféerne igen.

 

En unik stemning

Ifølge Tuborg er der en stærk mega-trend mod det lokale og traditionelle, ligesom danskerne higer efter den specielle stemning, som kun findes på bodegaer og værtshusene. Derfor har tallene undret Tuborg i lang tid, der nu tager kampen op for at hjælpe værtshusene og bodegaerne ved at give en gratis omgang hver fredag i februar. ”Vi synes, det er synd, hvis forbrugerne dropper bodegaerne og værtshusene for at gå på café, fordi begge har deres berettigelse. Det er to vidt forskellige oplevelser at købe en Grøn Tuborg på et værtshus og drikke et koldt glas fadøl på en café. Derfor vil vi gerne hjælpe bodegaerne og værtshusene med at vende udviklingen”, siger Morten Vinther, der dagligt sidder med kontakten med værtshuse og bodegaer for Tuborg.

 

 

Færre gæster på værtshusene

”De seneste tal for danskernes restaurantbesøg viser, at værtshusene desværre har fået færre gæster de seneste år. Alene i perioden efter 2011 faldt besøgstallet på værtshusene med 18 procent. Det er sket i en periode, hvor det ellers går fremad for restauranterhvervet. Cafeer og restauranter har således flere gæster end nogensinde før”, siger Jonas Kjær, der er cheføkonom hos HORESTA.

 

Gratis omgang 

Første omgang serveres på fredag den 5. februar, hvor ansatte klædt ud som kuske, ringer med klokken på 111 værtshuse landet over. De efterfølgende tre fredage i februar, ringer værtshusejerne selv med klokken, men det er stadig Tuborg, der giver en omgang.

Det vil være forskellige Tuborg-varianter, der serveres. Første fredag i februar serveres en Grøn Tuborg, fredag den 12/2 giver Tuborg en omgang Tuborg Classic, fredag den 19/2 serveres den nye, økologiske og ufiltrerede øl, Tuborg RÅ, og fredag den 26/2. rundes måneden af med Tuborg Guld.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.