Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Efter nattens skudepisode: Omfattende politiaktion i Aarhus

IMG_4319-1024x576
Foto: Presse-fotos.dk

Østjyllands Politi er fredag eftermiddag massivt til stede i Brabrand, hvor en større politiaktion lige nu er i gang. Det skriver Stiften.

Ifølge mediet foregår aktionen i det samme område, hvor der natten til fredag blev affyret to skud mod en lejlighed.

Stiften skriver desuden, at flere vidner oplyser, at politiindsatsen tilsyneladende har en lejlighed på Anna Anchers Gade som omdrejningspunkt. Der bliver også benyttet politihunde i forbindelse med aktionen.

Veje afspærret i området

Flere veje i området er ifølge Stiften blevet afspærret med politibiler, mens aktionen står på.

Politiaktionen sker altså i det område, hvor der natten til fredag blev meldt om skud mod en lejlighed.

Stiften har været i kontakt med Østjyllands Politi og afventer en kommentar fra politikredsen.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.