Afviser gummiben: ‘Vi er stadig i en fantastisk situation’
Torsdag aften blev kostbar for AGF, der tabte dyrebare point i guldkampen.
Igen satte klubben en føring over styr og måtte nøjes med 1 point ude mod FC Nordsjælland, mens FC Midtjylland senere samme aften overtog førstepladsen i Superligaen med en sejr over Sønderjyske.
Dermed har AGF kun vundet en ud af sine seneste seks ligakampe, men anfører Patrick Mortensen vil ikke høre tale om, at der er gået gummiben i den.
Det fortæller han til TV 2 SPORT.
I et interview efter aftenens kamp, hvor Patrick Mortensen selv kom på tavlen, afviser anføreren al snak om, at AGF har mistet pusten i guldkampen.
Læs også: Klumme af Jacob Nielsen:”Støtten fra vores fans er en helt afgørende del af vores succes” Her udtaler han, at klubben har leveret ‘vanvittigt gode præstationer’, men ikke fået løn som fortjent
Mortensen påpeger dog i samme ombæring, at aftenens indsats mod FCN var af mere mangelfuld karakter.
Har stadig alt at spille for
Allerede på søndag har AGF mulighed for at revanchere sig og generobre førstepladsen, når de tager imod FCM hjemme på Ceres Park Vejlby i en sand skæbnekamp.
“Det er stadig en fantastisk situation, vi står i, selvom vi har smidt nogle point de seneste runder.
Der er stadig alt at spille for, og det glæder jeg mig enormt meget over,” siger Patrick Mortensen til TV 2 SPORT.
Efter aftenens resultater er FC Midtjylland på 1. pladsen i Superligaen med 57 point – samme antal som AGF, der dog har en markant dårligere målscore.
Læs også: Skæbnekamp på storskærm: Vigtigt AGF-opgør vises i Tivoli Friheden Søndagens skæbnekamp på Ceres Park Vejlby fløjtes i gang kl. 20.00.