Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Hvad sker der?: Paven får AGF-tørklæde i gave

Foto-Kim-Aas
Foto: Kim Aas Christensen

Folketingsmedlemmet Kim Aas Christensen (A) skulle denne uge til audiens i Vatikanstaten.

Her fik han blandt andet muligheden for at møde Pave Leo og overrække en personlig gave til ham.

Det skriver Bold.dk.

Da Kim Aas Christensen er stor AGF-fan, var der ikke megen tvivl om, hvad paven skulle have. Gaven skulle være et AGF-tørklæde.

Så efter søndagens pokalkamp gik Kim Aas Christensen ned og købte et nyt halstørklæde til paven.

Og onsdag overleverede han AGF-tørklædet til selveste Pave Leo.

“Vi fik omkring 40 sekunder, og jeg startede med at sige, at det var en ære at møde ham, og så takkede jeg ham for hans indsats for verden. Derudover fortalte jeg, at jeg ville gerne overleve en personlig gave til ham.

Jeg ved, at paven interesserer sig for sport, og mit hjertehold er AGF, som på nuværende tidspunkt er nummer et i Superligaen, og derfor spurgte jeg Hans Hellighed Paven, om han ikke kunne sende en kærlig tanke til dem i løbet af 2026,” fortæller politikeren til Bold.

Til det svarede paven efter sigende “grazie mille” og smilede.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.