Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Politiet søger vidner: Mand spyttede på skolepatrulje

Af Freja Dumont

En 12-årig dreng, der stod skolepatrulje i morgentrafikken, havde tirsdag morgen en noget ubehagelig oplevelse.

Omkring kl. 8.00 blev han nemlig antastet af en fremmed mand, der virkede beruset. Det skriver Østjyllands Politi i døgnrapporten.

Den ukendte gerningsmand slog ifølge anmeldelsen først drengens kasket af hans hoved og spyttede efterfølgende på ham, inden han forlod stedet.

Episoden fandt sted ved Frederiksbjerg Skole i Aarhus C, og gerningsmanden forlod efter overfaldet stedet i østlig retning af Ingerslevs Boulevard.

Gerningsmanden beskrives som værende:

  • 25-30 år gammel
  • 170-175 cm høj
  • Spinkel af bygning
  • Lys i huden
  • Talte dansk
  • Var iført en sort trøje/jakke med hætte og mørke bukser
  • Havde brunligt skulderlangt hår

Østjyllands Politi hører gerne fra vidner, der enten overværede episoden eller har kendskab til, hvem gerningsmanden var. Du kan kontakte dem på telefonnummer 114.

Del artikel


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.