Netop afsløret: Populær rapper indtager Uniparken

Du skal sætte kryds i kalenderen fredag d. 8. september.
Her danner Uniparken nemlig vanen tro ramme om intet mindre end Danmarks Største Fredagsbar, hvor studerende på tværs af uddannelser mødes til en festdag udover det sædvanlige.
Som altid vil en række kendte danske musikere også kigge forbi Uniparken, og det første navn på plakaten er netop blevet afsløret -nemlig ICEKIID. Det skriver Danmarks Største Fredagsbar på Instagram.

ICEKIID er kendt for sin helt særlige lyd og tekstunivers, der bevæger sig indenfor afrobeat-genren. Du kender helt sikkert hans kæmpe hit ‘ErruDumEllaHvad’, fodboldsangen ‘Gulddans’ eller et af hans samarbejder med andre store danske kunstnere.
På scenen er ICEKIID kendt for sine energiske og anmelderroste optrædener, hvor han leverer en storstilet fest til enhver, der har danseskoene nogenlunde rigtig snøret på….og kender man ham ret så kommer han nok også selv ind med nogle fede sko på.
Lover magisk stemning i Uniparken
Dagen starter som altid med en fed sportsturnering, hvor du kan melde dig til sammen med dine kammerater og dyste mod andre studieretninger.
De populære drikketurneringer afholdes naturligvis også igen, men her skal du være medlem af en festforening for at deltage. Glæd dig til bl.a. ølbowling-, beerpong- og flipcupturneringer.
Du kan købe billetter til Danmarks Største Fredagsbar her
Hvad: Danmarks Største Fredagsbar
Hvor: Universitetsparken
Hvornår: 8. september 2023