Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Razzia i Aarhus gav pote: Fejl på mere end hver anden bus

Arkivfoto
Arkivfoto

Færdselsstyrelsen og politi troppede tirsdag op på Rutebilsstationen i Aarhus for at foretage uvarslet kontrol og tjekke op på sikkerheden i busserne.

Det viste sig at være en god idé.

I hvert fald blev der fundet fejl på 9 ud af de 17 busser, der blev kontrolleret. Det skriver DR.

Busserne skal derfor til ekstraordinært syn.

Bilinspektør Ove Gundersen Jensen oplyser, at der hverken blev fundet fejl på dæk eller bremser.

Til gengæld var der eksempler på revnede forruder, fejlbehæftede nødudgange og problemer med det forureningsbegrænsende udstyr.

“Det er væsentlige fejl, som gør, at busserne bliver indkaldt til syn, men det er ikke fejl, der gør, at de ikke må køre med passagerer,” siger Ove Gundersen Jensen til DR.

Midttrafik meddelte tirsdag, at razziaen kunne påvirke bustrafikken, men kontrollen skabte ingen væsentlige forstyrrelser.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.