Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Her går det godt: Restaurationsbranchen vokser i hele landet

Kammusling-og-blodpoelse-hos-Morena-Mia_-1024x483
Målt i antallet af ansatte og samlede salg er restaurantionsbranchen vokset kraftigt i alle regioner siden 2009. Men siden 2016 er der især i Region Hovedstaden kommet flere konkurser.

Restaurationsbranchens samlede salg i Danmark er i løbende priser steget med 54 pct. fra 27,8 mia. kr. i 2009 til 42,7 mia. kr. i 2017. Stigning skyldes især udviklingen i Region Hovedstaden, hvor salget er vokset med 73 pct. siden 2009, mens det i de fire andre regioner er vokset mellem 30 pct. og 47 pct. Siden 2015 er salget imidlertid vokset relativt mindre i Region Hovedstaden (5 pct.) end i de fire andre regioner under et (11 pct.).

 

Se tabel nederst i artiklen for regionale tal.

Her går det godt: Restaurationsbranchen vokser i hele landet

Restauranternes salg år 2017 var størst i Region Hovedstaden med 21,7 mia. kr. Derefter fulgte Region Syddanmark med 7,3 mia. kr. og Region Midtjylland med 6,7 mia. kr.

 

Restaurationsbranchen

I denne artikel omfatter både restauranter og restaurationsbranchen alle restaurationsvirksomheder, hvor der tilbydes komplette måltider eller drikkevarer til umiddelbar fortæring. Derfor omfatter branchen både traditionelle restauranter og cafeterier, men også fx restauranter, der leverer mad ud af huset og boder med fast eller midlertidig placering og med eller uden siddepladser. Det afgørende er, at der tilbydes måltider til umiddelbar fortæring, ikke hvilken type faciliteter, der tilbyder dem.

 

Beskæftigelsen vokser kraftigt

Antallet af lønmodtagere i restaurationsbranchen er ligesom salget vokset kraftigt. Fra 3. kvartal 2009 til 3. kvartal 2017 er antallet steget med 50 pct. til 95.300 lønmodtagere i branchen. Fordelt på regioner er antallet af lønmodtagere vokset relativt mest i Region Hovedstaden med 64 pct., mens antallet af lønmodtagere er vokset med mellem 35 pct. og 47 pct. i de fire andre regioner.

 

I 3. kvartal 2017 var 40.400 personer ansat i restaurationsbranchen i Region Hovedstaden, 18.600 i Region Midtjylland, 17.100 i Region Syddanmark, 9.800 i Region Sjælland og 9.300 i Region Nordjylland.

Her går det godt: Restaurationsbranchen vokser i hele landet

 

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Mest læste historier i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.